Poslední tuna uhlí vytěžená v britském hlubinném dole Kellingley, který byl v prosinci loňského roku uzavřen, skončila v Britském národním muzeu hornictví.

Není to jediná památka na poslední britský hlubinný důl, kterou do muzea přemístili. V únoru v muzeu slavnostně převzali také štítek z vlaku, který poslední tunu uhlí do muzea přivezl a odhalili i pamětní desku z areálu hlubinného dolu v Kellingley. Ta připomíná památku horníků, kteří během historie zahynuli při dobývání uhlí v hlubině. Zatímco pamětní deska je umístěna na venkovním prostranství, poslední tuna uhlí z Kellingley se stala součástí expozice, která mapuje historii tohoto dolu. Je jí rovněž výstava portrétů horníků, které vytvořil fotograf Anton Want.

REKLAMA

„Pro nás se je to pocta, ovšem zároveň cítíme i smutek. Ukazujeme tu nejen konec jednoho typu průmyslu, ale také přicházíme o část národního dědictví. Jako bývalý yorkšírský horník cítím určitou hrdost, ale také velkou odpovědnost postarat se o to, aby tohle dědictví nebylo ztraceno,“ řekl výkonný ředitel muzea Andy Smith. „Chceme vzde lávat budoucí generace o historii těžby uhlí. Poslední tuna uhlí z Kellingley má být jednou z připomínek hlubinného dobývání uhlí v Británii,“ dodal.

Foto: NCMM
Zdroj: Důlní noviny