vystava_neprakta_svandrlikVe Velké galerii Chodovské tvrze v Praze bude od 3. listopadu k vidění souborná výstava společného díla Jiřího Wintera Neprakty a Miloslava Švandrlíka. Výstava se podle úterních informací Michaely Petrlové z organizačního týmu uskuteční k 50. výročí počátku spolupráce této autorské dvojice.

Osobitý kreslený humor autorské dvojice Neprakta a Švandrlík zaplní celkem pět výstavních místností Velké galerie. Výstava bude veřejnosti zpřístupněna až do 2. ledna 2011. Otvírací doba je od úterý do neděle, vždy od 13 do 19 hodin.

Souběžně s touto výstavou budou v listopadu na Chodovské tvrzi v rámci programu Malé galerie k vidění figurativní plastiky mladého sochaře Jakuba Chocholouška a v prosinci grafické práce Vojtěcha Hrubanta.

O původu jejich spolupráce Jiří Winter napsal: "Koncem 50. let začal nosit do redakce Dikobrazu svoje básničky a povídky hubený černovlasý mladíček Miloslav Švandrlík. Na začátečníka to byly věci překvapivě dobré, a tak se nový autor na stránkách časopisu brzy zabydlel."

Spisovatel Miloslav Švandrlík s kreslířem a ilustrátorem Jiřím Winterem začali spolupracovat v roce 1960 poté, co oba získali ocenění na Festivalu humoru a satiry v Lipnici. Švandrlík si odnesl cenu za literatutu a Neprakta byl oceněn ve výtvarné kategorii. Společně pak vytvořili stovky kreslených vtipů, především pro československý satirický a humoristický časopis Dikobraz.

Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter, známý také jako Neprakta, se narodil roku 1924. Svou uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici s námětářem Bedřichem Kopecným.

Miloslav Švandrlík byl český spisovatel a humorista. Jeho nejúspěšnějším dílem se stal román Černí baroni (1969), který byl v roce 1992 zfilmován. Švandrlík zemřel loni ve věku 77 let v Praze.