divadlo_sedadlaVýstava s názvem Když divadelní plakát je umění… bude veřejnosti zpřístupněna od 13. ledna ve foyer pražského Divadla Bez zábradlí. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala Eva Vlachová z Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU).

Ve sbírkových fondech IDU se během let nashromáždilo přes 1000 plakátů, od 60. let až do současnosti. Tato výstava chce připomenout některé plakáty z posledních 50 let a také české umělce, kteří působili nejen v Čechách a na Moravě, ale i na Slovensku. Jsou mezi nimi divadelníci, malíři, grafici i scénografové, jako například Jaroslav Malina, Libor Fára, Pavel Brom, Adolf Brom nebo Pavel Teissig. Pro výstavu bylo vybráno 50 plakátů, které jsou samostatným výtvarným dílem, bez zásahu nebo jen s minimálním použitím počítačové grafiky a typografie.

Z dokumentačních sbírek IDU výstavu připravily kurátorky Helena Albertová a Denisa Šťastná. Výstava bude veřejnosti přístupná do března.

Oddělení sbírek a archivu IDU získává, zpracovává, uchovává a prezentuje sbírkové předměty a archivní dokumenty týkající se divadla především na českém území. Sbírka se orientuje na scénografii, obsahuje originály scénických a kostýmních návrhů, makety a jiné artefakty významné umělecké a divadelně historické hodnoty. Mimo to se podílí na zpracování rozsáhlého fondu fotografií a plakátů, které jsou postupně konzervovány, evidovány a digitalizovány.

zdroj: MEDIAFAX