altsaxofonV pražském klubu Jazz Dock vystoupí ve středu jeden z nejosobitějších hráčů na altsaxofon Lee Konitz. Spolu s ním vystoupí Florian Weber, Jeff Denson a Ziv Ravitz, informovala v úterý agenturu Mediafax Karla Fišerová z klubu Jazz Dock.

Konitz nejprve studoval klarinet, který později vyměnil za altsaxofon, a začal hrát s Jerry Waldem. Pozornost na sebe upoutal sóly v době angažmá v orchestru Clauda Thornhilla (1947).

Jeho styl a přístup k improvizaci podle hudebních odborníků značně ovlivnil Lennie Tristan. Absolvoval jedno vystoupení s nonetem Milese Davise, zúčastnil se jejich nahrávání pro Capitol (1948-1950) a podílel se na nahrávkách sextetu Lennieho Tristana.

Na počátku 60. let z hudební scény téměř zmizel, ale po několika letech se znovu vrátil. Jeho nahrávky zahrnují cool, bop i volné improvizace. V 70. letech vedl nonet a v roce 1992 získal prestižní Jazzpar Prize.

V průběhu 90. let vydal řadu nahrávek a zabrousil i do světa klasické hudby nahrávkou French Impressionist Music from the Turn of the Twentieth Century.

Jako kapelník se často podílel na studiových nahrávkách nahrávacích společností Prestige, Dragon, Pacific Jazz, Vogue, Storyville, Atlantic, Verve, Wave, Milestone, MPS, Polydor, Bellaphon, SteepleChase, Sonet, a další.

Lee Konitz se narodil 13. října 1927 v Chicagu v americkém Illinois.

Vstupné na pražský koncert činí 570 korun.

zdroj: MEDIAFAX