jedenVíce než 100 dokumentů o lidských právech představí filmový festival Jeden svět, který startuje v úterý v pražských artových kinech a potrvá do čtvrtka 17. března V průběhu března a dubna proběhne 13. ročník mezinárodní filmové přehlídky v dalších 33 městech po celé České republice.

Ústředním mottem letošního ročníku festivalu Jeden svět je výzva "Vaše energie je potřeba jinde!". Ve znělce z dílny dokumentaristů Ondřeje Provazníka a Martina Duška si zahrála Kristýna Liška Boková.

V rámci festivalu bude uvedeno 104 dokumentů z více než 40 zemí celého světa, a to jak v soutěžních, tak v tematických kategoriích. Filmy byly vybrány z více než 1600 přihlášených snímků. Uvedené snímky se zaměřují na sociální, politicky angažovanou a lidskoprávní tematiku. Výběr z filmů bude už popáté uveden také v rámci Jednoho světa v Bruselu.

Pro diváky je tradičně připraveno několik tematických kategorií. Patří mezi ně Tváře korupce s filmem Drnovické catenaccio o kauze vesnického fotbalového klubu z Drnovic a snímkem Draquila – Itálie se třese o populistických projevech italského premiéra Silvia Berlusconiho. Dalším tématem je Věku navzdory. V něm se představí a film Na stupních vítězů o pěti atletech připravujících se na seniorské mistrovství světa nebo snímek Pečovatelka o pětadvacetileté Slovence, která úplně sama a bez znalosti němčiny pečuje v Německu o dva nemocné seniory. Diváci mohou zhlédnout filmy také v kategoriích Cesty ke svobodě, Ekologické výzvy, Ženským hlasem, Panorama anebo České dokumenty. Nechybí ani krátké filmy a Projekce pro školy.

V letošním roce poprvé Člověk v tísni představí dokumenty z vlastní produkce. Tvůrci těchto filmů dokumentují práci Člověka v tísni jak v krizových oblastech světa, tak v Česku.

Kromě tematických kategorií obsahuje festivalový program dvě soutěžní kategorie nazvané Hlavní soutěž a Máte právo vědět. Filmy v hlavní soutěži budou bojovat o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. Ty udělí hlavní porota. Mezi členy hlavní poroty bude i Rob Lemkin, režisér loňského vítězného snímku Nepřátelé národa o vyvražďování za vlády Rudých Khmerů. Filmy bude posuzovat také lidskoprávní aktivistka a filmařka z Turecka Ozlem Dalkiran a ředitel festivalu dokumentárních filmů Film South Asia Kanak Mani Dixit. V porotě zasedne také český producent a režisér Ondřej Trojan.

Pražské festivalové centrum bude tradičně v kině Lucerna. Dalšími festivalovými kiny budou Světozor, Divadlo Archa, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. Festival pořádá organizace Člověk v tísni. Akce se koná pod záštitou exprezidenta Václava Havla, ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09), ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09) a primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody (ODS).

Vstupenky zájemci zakoupí ve všech pokladnách festivalových kin za 80 korun.

zdroj: MEDIAFAX