policie_auto_otevreneNeznámý zloděj ukradl během měsíce v Omlenici na Českokrumlovsku dvě pamětní desky z hrobu 63 obětí transportu smrti z Osvětimi. Starosta obce Karel Holub (Nez.) řekl v pondělí agentuře Mediafax, že zloděj také rozbil keramickou mísu u hrobu.

Desky mají rozměry 69 x 63 centimetrů a 64 x 44 centimetrů. Větší z nich pachatel ukradl už před třemi týdny a druhou minulý týden. Obě desky byly na hrobě od roku 1961. "Případ vyšetřují kapličtí policisté jako krádež. Je možné, že desky se pokusí pachatel či pachatelé prodat do sběru," řekla mluvčí policie Michaela Pavlíčková.

V hromadném hrobě leží 63 obětí z Belgie, Holandska, Francie a Polska. Jde o vězně z transportu smrti z Osvětimi do Mauthausenu. Podle dobových záznamů byli tito lidé, kteří podlehli kruté zimě, zastřeleni při pokusu o útěk či zavražděni, po válce exhumováni a uloženi do několika hrobů. Jeden z nich je právě v Omlenici.

"Obec bude pravděpodobně muset vyrobit desky jiné, což bude stát několik tisíc korun. Mnohem závažnější je ale neúcta zlodějů k památce obětí transportu smrti, kdy lidé umírali v nelidských podmínkách na samém konci války," uvedl Holub.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA