OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

havlickuv_brod_namesti_noveFunkční obydlený panelák s 18 byty nechá na vlastní náklady zbourat radnice v Havlíčkově Brodě. Podle zastupitelů dům necitlivě narušuje historické centrum města.

O demolici paneláku s osmnácti byty rozhodlo tento týden havlíčkobrodské zastupitelstvo. Kdy dům lehne se sice ještě neví, obyvatelé jej ale zřejmě opustí ještě letos. Havlíčkův Brod se tak stane zřejmě prvním městem u nás, které nechá po roce 1989 zbourat obydlený panelák. „Možná, že jsme v tomto směru tak trochu průkopníci, ale ten dům naprosto necitlivě narušuje urbanismus centra města,“ tvrdí havlíčkobrodský radní pro rozvoj města Libor Honzárek.

Panelák byl v 70. letech minulého století postaven v těsné blízkosti centrálního Havlíčkova náměstí, odkud je dokonce průhledem jedné z uliček vidět. A právě to je důvod, proč teď musí k zemi. „I průhledy jsou ve vnitřním městském prostoru cennou záležitostí a tady je zřejmě, že pár desítek metrů za náměstím je postaven panelák, který se sem absolutně nehodí,“ vysvětlil Honzárek. Město proto rozhodlo dům zbořit a vrátit tak centru vizuálně historický ráz.

Jenomže obyvatelům paneláku se rozhodnutí příliš nelíbí. „Třicet let to nikomu nevadilo a teď to vadí? Dům je čistý, byty tady jsou velké, nic nám tu nechybí,“ rozčílil se jeden z obyvatel. Další rozhodnutí zastupitelů komentovat nechtěli vůbec. „Spousta lidí je tu z toho psychicky zdeptaných. Naše námitky smetli ze stolu a rozhodli podle svého,“ zlobí se starší muž, který v domě žije přes třicet let. Stěhovat se prý nechce. Důvod, proč musí pryč, je podle něj jiný, než město uvádí. „Barák stojí na lukrativním pozemku v centru města. Až to tu zbouraj, můžou na něm vydělat,“ říká. To ale radnice odmítá. „Mohl by tu vzniknout park, dovedu si představit i nějakou veřejně prospěšnou stavbu nebo kulturní zařízení. Podmínkou ale je, aby stavba nenarušovala vzhled a urbanistický ráz místa, to znamená, aby se sem hodila,“ dodal Honzárek.

Město přitom lidem udělalo velkorysou nabídku. „Všem jsme nabídli naprosto srovnatelné bydlení s tím, že si sami mohou vybrat a že výše nájmu bude stejná jako doposud. A dali jsme jim i čas na rozmyšlenou. Demolice nezačne dřív, než se všichni sami rozhodnou,“ řekl Libor Honzárek. Zastupitelé navíc každému z obyvatel domu určeného k demolici přiznali dvacetitisícový dar na pokrytí nákladů na stěhování. I proto se někteří obyvatelé paneláku do nového těší. „Ten panelák tu vážně nevypadá dobře. Já se do nového těším,“ řekla jedna z obyvatelek domu.

Místní ale tvrdí, že dům musí opustit nejpozději do podzimu. „Chtějí nás vystěhovat do začátku topné sezony, aby se už barák nemusel vytápět,“ Tvrdí obyvatelé. To ostatně nepřímo potvrdil i městský radní. „Počítáme, že s demolicí začneme někdy v zimě nebo nejpozději na jaře,“ uvedl. Nově vzniklé prostranství prý pak zřejmě minimálně na nějakou dobu zůstane prázdné.

zdroj: MEDIAFAX
 
REKLAMA