orchidej_prstnatec_majovyDva hektary vzácných orchidejí v těchto dnech kvetou na louce u Kněžic na Jihlavsku. Agentuře Mediafax to potvrdil ekolog z místní organizace Chaloupky Václav Křivan.

Fialové květince prstnatci májovému se na louce u Kněžic výjimečně daří. „Je to chráněný druh, který už se u nás vyskytuje jen na několika původních podmáčených loukách a rašeliništích,“ řekl Václav Křivan.

Zdejší louka o rozloze dvou hektarů je přitom jednou z největších ploch na Vysočině. „Se svou rozlohou a kvalitou porostu patří mezi to nejcennější u nás,“ dodal Křivan. I proto byla louka už před časem vyhlášena přírodní rezervací.

O její existenci přitom ví jen málokdo. Louka plná vzácných květů se totiž nachází několik kilometrů od nejbližší vesnice. „I místní lidé jsou překvapeni, když je sem pozveme na nějakou organizovanou akci a říkají, že o něčem takovém neměli ani ponětí,“ konstatoval Křivan.

O louku se totiž starají zdejší ekologové ze střediska Chaloupky. „Aby zůstala populace orchidejí zachována, musíme louku čistit především od náletových dřevin a pak také jednou za rok ručně pokosit,“ vysvětlil Křivan.

zdroj: MEDIAFAX