OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Tradičním rituálem odemykání řeky Sázavy začala v neděli 24. dubna vodním skautům v Přibyslavi sezóna. Jak bývá zvykem, každoroční slavnost zahájila už v sobotu Konference posázavských vodníků.

REKLAMA

Odemykání řeky Sázavy je tradiční akce pro vodní skauty, ale i pro širokou veřejnost. Akci připravuje druhý a devátý oddíl vodních skautů střediska Goliath Přibyslav vždy třetí nebo čtvrtý víkend v měsíci dubnu. „Připomínáme si tak oslavy Dne země 22. dubna a také svátek svatého Jiří 24. dubna. Svatý Jiří, který symbolizuje boj dobra proti zlu, je patronem skautů již více než sto let,“ objasnila na úvod jedna z vedoucích vodních skautů Renata Tvrdíková.

Foto: archiv přibyslavských skautů

 

Nebyli by to vodní skauti,  kdyby se celá akce nesla v jiném než vodním duchu. Početná družina vodníků a vodních víl si na Ostrůvku v Poříčí přichystala pro děti mnoho stanovišť, většinou s vodní tematikou, kde návštěvníci získávali za zdolání nelehkých úkolů mušličky. Ty pak mohli vyměnit za lákavé dárečky jako pečené perníčky, keramické drobnosti, nálepky, pexesa a mnoho dalšího.

V neděli akce pokračovala Vodáckou rallye, kdy se sjíždí úsek Sázavy. „Většinou jezdíme úsek Přibyslav – Havlíčkův Brod, záleží na stavu vody. Samozřejmě míváme doprovodný tým, který skautům připraví polní oběd a vozí též náhradní suché oblečení pro případ koupele. Voda je ještě studená a sluníčko, i když už občas vykoukne, dostatečně nezahřeje. Prochladnutí může mít fatální následky,“ dodala k organizaci vodního víkendu Tvrdíková.

Odemykání řeky je symbolický akt, při kterém vodáci přicházejí řeku přivítat a poprosit ji, jeho veličenstvo Čochtana, Dědka Sázavu či jiné patrony, aby k nim byli shovívaví. Odemykání řek demonstruje jejich vodácký význam a odráží aktivitu místních oddílů. Jde ale především o záminku k tomu, aby se vodáčtí nadšenci ve větším počtu setkali a hlavně si po dlouhé zimě užili ten pocit „na vodě“.

Vodní skauti v Přibyslavi nezahálejí ani v zimním období. Scházejí se jednou za týden ve své klubovně, kde se konají výtvarné dílny a hrají nejrůznější hry. Jednou měsíčně pořádají celovíkendový pobyt na základně i s nocováním, jezdí na výlety na skautskou chatu do Nížkova u Přibyslavi, chodí na túry do přírody, sázejí stromy. V létě pak pořádají vodácké tábory, spojené například se sjezdem řeky Sázavy. Stát se jejich členem může kdokoli i v průběhu roku. Stačí mít rád vodu a nepostrádat chuť užít si spoustu legrace.

REKLAMA