OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

netopyr_rezavyV sobotu 13. srpna 2011 se od 20 hodin poprvé uskuteční Netopýří noc na hradě Lipnice. Akce organizovaná sdružením Zelené srdce ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) a Národním památkovým ústavem – správou hradu Lipnice je určená dětem i dospělým a seznamuje hravou formou se životem, výzkumem a ochranou netopýrů.

„Od 20 hodin je pro malé i velké připravena soutěžní stezka hradem s úkoly, při kterých si vyzkouší, co všechno musí zvládnout každý netopýr.Ve 21 hodin bude následovat promítání filmu Netopýři ve tmě a zhruba ve 21:30 návštěvníky čeká setkání s netopýry „tváří v tvář“ - ukázka odchytu přímo ve sklepeních lipnického hradu, práce s ultrazvukovým detektorem zachycujícím netopýří hlasy a předvedení ochočených handicapovaných netopýrů, které si lze i pohladit“, zve Olga Růžičková ze Sdružení Zelené srdce.

Na hradě Lipnice dle údajů Prof. V. Hanáka přezimují pravidelně 4 druhy netopýrů (netopýr velký, večerní, černý a ušatý), vzácně byly nalezeny další dva druhy (netopýr dlouhouchý a severní). Netopýři se zde však zdržují i koncem léta a na podzim.

„Pokud budeme mít štěstí, dočkáme se setkání například s netopýrem velkým, jehož samci mají ve sklepeních hradu rozmnožovací úkryty, kde je koncem léta navštěvují samice, aby se pářili. V širším okolí hradu byly zaznamenány i další druhy jako je netopýr vousatý, Brandtův, vodní, hvízdavý, řasnatý či rezavý. Některé z nich snad bude možné zaznamenat ultrazvukovým detektorem“, doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON, která bude hlavní průvodkyní večera.

Evropská noc pro netopýry se koná pravidelně v srpnu a září na řadě míst po celé Evropě. Akce je určena široké veřejnosti, která má díky různorodému programu připravenému odborníky možnost seznámit se s těmito zajímavými živočichy, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě.

Více informací o projektech a problematice ochrany netopýrů na www.ceson.org nebo www.sousednetopyr.cz.

Projekt je podpořen MŽP ČR, nemusí vyjadřovat stanovisko MŽP.
REKLAMA