OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

První letošní vraždu na Vysočině vyšetřují od pátečního rána vysočinští kriminalisté. Muže podezřelého z vraždy se jim podařilo velmi rychle vypátrat. Pachatele několik hodin po činu zadržela zásahová jednotka v místě jeho současného bydliště. Třiačtyřicetiletého muže kriminalisté obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy.

„V pátek 5. února v časných ranních hodinách jsme na lince tísňového volání 158 přijali oznámení o nálezu mrtvého muže uvnitř areálu textilní firmy v Havlíčkově Brodě. Okamžitě po oznámení události vyjely na místo dostupné policejní hlídky. Na místě se nacházel jednadvacetiletý mladík, který ve firmě pracoval jako dělník. Na jeho těle byla viditelná bodnořezná poranění, na jejichž následky na místě zemřel. Vzhledem k tomu, že si tato poranění nemohl způsobit sám, bylo zřejmé, že na spáchání násilného činu se musela podílet další osoba. Na místo události byl proto vyslán kompletní výjezd odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

REKLAMA

Kriminalisté důkladně ohledali místo činu, zajistili všechny potřebné stopy a vyslechli svědky události. Vyšetřovatel zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté zajistili pracovní nůž, který pachatel nechal po vraždě na místě činu. Zdali se skutečně jedná o vražednou zbraň, určí až výsledky odborných zkoumání.

„Ve velmi krátké době se nám podařilo vytipovat podezřelého muže a začalo intenzivní pátrání po jeho aktuálním pobytu za účelem co nejdříve ho zadržet. V průběhu prověřování jsme zjistili, že se muž časně ráno nechal ošetřit v jihlavské nemocnici s drobnými poraněními,“ doplnil vedoucí odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie Pavel Kubiš. Pokračovalo rozsáhlé pátrání, v rámci něhož kriminalisté zjistili, že se muž ukrývá v místě svého současného bydliště. S ohledem na okolnosti spáchané vraždy byla k provedení zákroku na místo přivolána zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Příslušníci zásahové jednotky muže zadrželi. Nikdo při tom nebyl zraněn. Policisté muže umístili do policejní cely.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání a dvaačtyřicetiletého muže z malé obce na Havlíčkobrodsku obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. „Obviněný se k věci vyjádřil, své jednání nijak nepopíral, ale nelze říci, že se k vraždě přiznal,“ uvedl dále k případu Pavel Kubiš. Motiv brutálního činu zůstává zatím nejasný. K osobě obviněného lze uvést, že ve firmě, kde se vražda stala, pracoval krátkou dobu v dělnické profesi. Do současné doby byl bezúhonný a v minulosti nebyl soudně trestán. Dříve měl být vojákem z povolání. Všechny další informace, které se týkají osoby pachatele, budou předmětem dalšího vyšetřování.

K samotnému činu lze uvést, že se odehrál v pátek 5. února v časných ranních hodinách, zhruba dvě hodiny před tím, než bylo tělo zavražděného muže nalezeno jeho spolupracovníkem. Pachatel zaútočil nožem a své oběti zasadil velké množství bodných a řezných ran do oblasti zad a hlavy. Za zvlášť závažný zločin vraždy obviněnému v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání patnácti až dvaceti let, případně výjimečný trest. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k vypracování návrhu na vazební stíhání pachatele.  V neděli v dopoledních hodinách se u vazebního soudu v Hradci Králové konalo vazební jednání a soudce návrhu vyhověl – pachatel bude stíhán vazebně. Policejní eskorta muže převezla do vazební věznice v Brně.

V letošním roce se jedná o první případ vraždy na Vysočině. Loni policisté v kraji vyšetřovali celkem čtyři vraždy nebo pokusy o ni. Všechny vraždy se v roce 2015 kriminalistům podařilo objasnit.

REKLAMA