kunZachraňují životy koní, léčí je a zbavují strachu. Parta pražských nadšenců z vlastních peněz vybudovala na Vysočině záchrannou stanici pro týrané koně a snaží se ze smutných zvířecích osudů vykřesat alespoň špetku radosti.

Studenokrevný valach Ferdík a klisna anglického plnokrevníka Walkíra – to jsou dva nejnovější obyvatelé záchranné stanice pro týrané koně v Kochánově na Havlíčkobrodsku. Před rokem ji tu založila pražská profesionální fotografka a pedagožka Zuzana Kazdová s rodinou a přáteli. Odstěhovali se na Vysočinu a věnují se tu koním. „Chceme pomáhat týraným zvířatům, zachránit je, vylíčit na těle i na duši a nabídnout někomu, kdo se o ně bude dobře starat,“ prozrazuje filosofii útulku Zuzana Kazdová.

Dva nejnovější přírůstky zdejší stanice jsou klisna Walkíra a valach Ferda. „Ferdu jsme zachránili na poslední chvíli z jatek. Majitel ho sem dovezl z Polska, strhal ho v lese, zničil mu kopyta a když se mu přestal hodit, chtěl ho odvézt zpátky do Polska na jatka. Zachránili jsme ho na poslední chvíli,“ líčí šílený osud sotva čtyřletého koně Kazdová. Spolu s přáteli už mu dala dokupy všechna jeho zranění a teď začíná pracovat i na jeho psychice.

Tu má ostatně pošramocenou i Walkíra. „Její majitel zemřel a o klisnu se neměl pořádně kdo postarat. Krmili ji jednou týdně, zanedbávali ji. Když jsme ji přes inzerát našli, měla hlubokou tržnou ránu na přední noze a velké psychické trauma,“ říká Zuzana Kazdová.

Noha se sice uzdravila, s hlavou nádherné klisny to prý ale asi bude horší. „Nenechá se osedlat ani sáhnout si na zadní nohy. Bohužel se nám nepodařilo zjistit, proč. Nevíme, co se jí stalo. Bude trvat, než se zotaví i po této stránce,“ vysvětluje koňská záchranářka.

O zvířata se přitom pečuje za své, oficiálně u nás totiž žádné záchranné stanice pro koně neexistují. „Zvíře se u nás pořád bere jako věc, bohužel takto týraných koní je po celé zemi spousta. Víme o dalších případech, ale nemáme kapacitu na to, pomoci všem,“dodává.

A právě to prý chce změnit. I proto na 5. srpna v Bezděkově u Jihlavy chystá první Benefici na podporu záchrany týraných koní. „Jako patron zde vystoupí i herec Václav Vydra, který je známý milovník koní,“ říká Kazdová, která tu představí i své chráněnce – Walkíru a Ferdíka.

zdroj: MEDIAFAX