OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dablova_bible_ikonaVěrná kopie největší rukopisné knihy na světě Codex gigas, podle vyobrazení satana nazývaná také Ďáblova bible, je od úterý 14. září k vidění v gotickém sále jihlavské historické radnice. Na vernisáži ji představil autor, knihař Jiří Fogl.  V sobotu 18. září v 9:30 a v 11 hodin proběhne také přednáška a bude se promítat film o výrobě knihy. Přednášet budou Jiří Fogl a Pavlína Rambová.

 

REKLAMA

Vystavená kniha váží bezmála osmdesát kilogramů. K výrobě pergamenových fólií byla spotřebována kůže sto šedesáti oslů, kniha obsahuje 624 stran textu.

dablova_bible_04

Originální kniha Codex gigas vznikla v klášteře v Podlažicích na Chrudimsku asi kolem roku 1229. Je psána latinsky a obsahuje například Starý zákon, historické práce od Josepha Flavia, Isidorovu Encyklopedii či Kosmovu kroniku. O jejím původu ani autorovi se nezachovaly žádné doklady. Z klášterních knihoven se Codex gigas ocitl ve sbírkách císaře Rudolfa II. a odsud ji na konci třicetileté války odvezla švédská vojska jako součást válečné kořisti.

dablova_bible_06

Atraktivního ale nechtěného přejmenování na Ďáblovu bibli se knize dostalo podle pověsti, že byla napsaná za jedinou noc s pomocí ďábla, přispělo také populární vyobrazení ďábla ke stati o vyvolávání zlých duchů. Obrázek má čtenáři připomínat existenci hříchu a zla.

dablova_bible_03

V aule radnice je také možné vidět výstavu knižních vazeb knihařského mistra Vladimíra Werla – Knižní umělecká vazba. Výstavu za přítomnosti autora zahájila náměstkyně primátora pro oblast kultury Irena Wagnerová a malíř Jan Kremláček.

dablova_bible_01

Obě výstavy v jihlavské historické radnici jsou k vidění do 30. září v běžné provozní době úřadu. Vstup je volný.

REKLAMA