Zacvičit si, protáhnout tělo a ještě podpořit dobrou věc. To všechno lze spojit dohromady v sobotu 4. března dopoledne v Jihlavě ve Fitness Fitpeople na Bedřichově. Připojit se může každý a dobrovolné vstupné poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek pro léčbu roztroušené sklerózy.

Lekcí cvičení bude v sobotu tolik, kolik bude třeba podle počtu přihlášených zájemců. Na jednu se vejde 14 lidí. „Startujeme v 9 hodin dopoledne, jako první si kruhový trénink zkusí lékaři a sestřičky z neurologického oddělení jihlavské nemocnice spolu s pacienty,“ zmínil majitel posilovny na Bedřichově Zdeněk Štrof.

REKLAMA

cvicenim proti roztrousene skleroze NEMJI 2

Cílem je rozšířit povědomí o roztroušené skleróze, která se týká stále většího množství lidí. V MS centru jihlavské nemocnice pečují o 300 pacientů z celé Vysočiny. Akce je celorepubliková a lidé cvičí ve více městech po celé zemi. V jednu chvíli se videokonferencí propojí všechna cvičební místa s centrálou v Praze.

cvicenim proti roztrousene skleroze NEMJI 1

Foto: tisková zpráva Nemocnice Jihlava

Vstupné na trénink je dobrovolné a půjde na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. „Pokud se chcete zúčastnit, potvrďte prosím účast tiskové mluvčí Nemocnice Jihlava Monice Zachrlové na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a společně s ní pak vyberete hodinu tréninku. Těšíme se na všechny zájemce,“ doplňují organizátoři.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Při RS je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je složitá. Při atace je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění. V současné době se v tuzemsku odhaduje kolem 17 tisíc nemocných s RS. Ročně přibývá zhruba tisícovka dalších.

Na celém světě trpí RS 2,5 milionu lidí. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou, kromě genetické dispozice, EB virus (způsobující infekční mononukleózu), kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředí v této oblasti.