OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

psj_stavbaJihlavská stavební společnost PSJ uzavřela kontrakt za sto milionů dolarů na výstavbu doků ve Vietnamu. Informuje o tom středeční vydání deníku E15. „Jde o doky pro opravu lodí, které budeme rozšiřovat. Práce mají začít od července či srpna příštího roku, nyní čekáme na splnění všech podmínek z vietnamské strany,“ řekl deníku ředitel pro export PSJ Jaroslav Jirkovský.

Stavba doků v severovietnamské provincii Hai Phong může jihlavským stavařům otevřít dveře k dalším zakázkám. List Viet Nam News uvedl, že kromě zmíněného kontraktu z konce září se společností Nosco Vinelines, jenž v přepočtu vyjde téměř na dvě miliardy korun, PSJ dojednala předběžné memorandum s další firmou Vinelines Shipyard. To se týká opravárny lodí v jiné provincii.

„Pojištění bude zajišťovat společnost Egap, o financování jednáme s Komerční bankou,“ uvedl Jirkovský.

PSJ se stále více orientuje na export, ten dnes tvoří 30 procent obratu a od příštího roku by měl dosáhnout 40 procent. Mezi nejdůležitější trhy patří kromě Ruska právě Vietnam a Tunisko. PSJ již dříve stavěla přístav v Tunisu. „Byl to celý areál včetně celních objektů či tradičních krámků,“ dodal Jirkovský ke kontraktu v hodnotě 25 milionů dolarů. Šance, které se nyní otevírají ve Vietnamu, jsou tedy ještě podstatně vyšší. Jihlavští stavaři kromě toho v poslední době začali stavět závod na výrobu dřevotřísky v ruské Karélii a budují obchodní centrum v Rjazani. Největší zakázka, kterou měla být výstavba multifunkčního komplexu v ruském Soči před tamní zimní olympiádou v roce 2014 téměř za deset miliard korun, se naopak odložila.

Orientace na Vietnam je nyní hitem i pro další české firmy. Země se stala jedním z nejdynamičtěji rostoucích českých exportních trhů, byť celková obchodní výměna byla relativně malá. Český statistický úřad uvedl, že vývoz do Vietnamu za prvních sedm měsíců roku stoupl více než o 165 procent oproti stejnému období minulého roku a dosáhl 800 milionů korun. Dovoz z Vietnamu byl ale vyšší a za stejné období se vyšplhal téměř na tři miliardy korun. List Viet Nam News uvedl, že Češi loni v zemi investovali 35 milionů dolarů do výroby křišťálového skla, piva, elektrospotřebičů a elektroniky.

zdroj foto: www.psj.cz

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA