vanocni_strom_jihlava_ikoJeště ráno byl nechtěným stromem, který stínil v bytech, už dopoledne se stal jako nový vánoční strom středem zájmu na jihlavském Masarykově náměstí. Patnáctimetrový smrk pichlavý (nazývaný také stříbrný) bude zkrášlovat centrum města až do 7. ledna.

vanocni_strom_jihlava
Tradiční slavnostní rozsvícení stromu a vánoční výzdoby města proběhne už tuto neděli 28. listopadu v 16.45 hodin. Nicméně předvánoční program začíná už 25. listopadu soutěží mateřských a základních škol o nejhezčí vánoční stromeček. Programy ke stažení zde: Jihlavské Vánoce 2010 a Vánoce na radnici 2010.

vanocni_strom_jihlava_2
Výběrem vánočního stromu se podařilo vyřešit dva problémy zároveň. Odstranění stromu požadovali obyvatelé domu na Hamerníkově ulici, smrk byl nevhodně vysazen příliš blízko budovy a stínil. Podle odborného posudku strom už nerostl a neměl před sebou příliš dlouhou dobu dalšího života. Zároveň je ale dostatečně vysoký a souměrný, aby mohl být vánočním stromem. Kácení a umístění stromu zajistila společnost Správa městských lesů a Služby města Jihlavy. 

vanocni_strom_jihlava_3
Město za montáž, demontáž a provoz vánoční výzdoby ulic, výzdobu radnice, měsíční kulturní program, skládačky s programem, autorská práva atd. zaplatí asi 500 tisíc korun. Novinkou letošního programu je novoroční ohňostroj (1. ledna v 17:30).