znasilneniObětí domácího násilí jsou většinou ženy. I na Jihlavsku se policisté v letošním roce zabývali několika útoky, kdy muž napadl svoji manželku či přítelkyni. Mnohdy oběť domácího násilí otálí s oznámením útoků. V těchto případech by měli pomoci přátelé a příbuzní oběti a napadání oznámit. Útoky agresora se většinou časem zintenzivňují a napadení pěstmi a kopanci může velmi rychle vystřídat nebezpečnější napadení zbraní nejčastěji nožem.

Pomoci oběti mohou také sousedé nebo kolegové v práci. Vždy je nejdůležitější, aby oběť nezůstala na problém sama. V letošním roce policisté řešili i případ, kdy na tísňovou linku 158 oznámilo dítě, že jeho matku napadl agresivní otec.

„Poté co nám je násilí na oběti oznámeno, na místo okamžitě vyjíždějí policisté. Zabrání útočníkovi v dalším napadání oběti a zajistí pro ni lékařské ošetření. Policisté provedou šetření a zjistí všechny nezbytné skutečnosti“, řekl vrchní komisař Územního odboru Jihlava kpt. Mgr. Jan Farka. Jak dále dodává, jestliže je osoba pod vlivem alkoholu a vznikne podezření, že bude ve svém jednání pokračovat, policisté osobu zajistí a převezou na protialkoholní záchytnou stanici.

V odůvodněných případech, obecně pokud se osoba dopustí závažného jednání, policisté ji zadrží a umístí do policejní cely. V obou případech by se ale mohl útočník v poměrně krátké době vrátit zpět za obětí. Policisté mají ale velmi účinné oprávnění, a to útočníka na deset dní vykázat ze společného obydlí a okamžitě mu tak zamezit přiblížit se k ohrožené osobě, což je pro ni po napadení to nejpodstatnější. „Tato doba je optimální na to, aby si oběť zvážila další postup, vyřešila nejdůležitější záležitosti nebo např. kontaktovala a požádala o radu odborníky“ sdělil kpt. Farka.

Vykázání je velmi dobrý způsob jak pomoci ohrožené osobě hned.
V letošním roce policisté na Jihlavsku vykázali celkem sedm osob z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženým člověkem.
Poslední takový případ, kterým se policisté zabývali, se stal v neděli 12. prosince před jednou hodinou v noci v bytě domu v Jihlavě. Muž svojí přítelkyni fyzicky napadl opakovanými údery pěstí. Ve stejný den před jedenáctou hodinou večer jí i dceři vyhrožoval usmrcením. Poté z místa utekl. Muže následně policisté zajistili a převezli z důvodu jeho podnapilosti na protialkoholní záchytnou stanici. „Policisté vyhodnotili všechny zjištěné skutečnosti. Vznikla reálná obava, že muž bude ve svém jednání a to fyzickém napadání ženy ale i vyhrožování jejím usmrcením pokračovat. Aby tomuto jednání policisté zamezili, rozhodli o vykázání muže z bytu a bezprostředního okolí domu“, řekl zástupce vedoucího Obvodního oddělení Jihlava npor. Bc. Radek Vochyán, DiS.

I v šesti dalších případech policisté muže po jeho násilném jednání vůči manželce nebo přítelkyni vykázali ze společného obydlí a dalších vymezených prostor.
Z těchto případů dva muži ohrožovali poškozeným ženám s nožem v ruce. Muži dále své manželky a přítelkyně napadali slovně i fyzicky. Tloukli je dlaní i pěstí. Některé ženy útočníci kopali, jiné dusili. Ve většině případů muž ženě vyhrožoval usmrcením a psychického a fyzického násilí na ženě se dopouštěl opakovaně a dlouhodobě. Ve čtyřech případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu. Tři ze čtyř napadených žen v průběhu trestního řízení nedaly souhlas s trestním stíháním muže a věc policisté odložili.

Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti.
Vykázání trvá po dobu 10 dnů ode dne jeho provedení. Tuto dobu nelze zkrátit ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření v průběhu vykázání se doba vykázání prodlužuje do dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tomto návrhu.

Součástí potvrzení o vykázání je mimo jiné vymezení prostoru, na který se vykázání vztahuje. Územní rozsah prostoru, na který se vykázání vztahuje, určí policista podle míry požadavku účinné preventivní ochrany osoby ohrožené útokem.

Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor vymezený policistou v potvrzení o vykázání, zdržet se vstupu do tohoto prostoru, zdržet se styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou a vydat policistovi na jeho výzvu všechny klíče od společného obydlí, které drží.
Vykázaná osoba má právo vzít si ze společného obydlí věci sloužící její osobní potřebě, osobní cennosti a osobní doklady a věci nezbytné pro její podnikání nebo pro výkon povolání; právo lze uplatnit jedenkrát a pouze v přítomnosti policisty. Policista poskytne vykázané osobě bez zbytečného odkladu informace o možnostech jejího dalšího ubytování a v souvislosti s tím nezbytnou součinnost.

Ohrožená osoba má možnost využit psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí.