kradez_vanocniho_stromkuRok co rok se před vánočními svátky ztrácí z jihlavských parků a lesů stovky malých jehličnatých stromků*. Magistrát města Jihlavy, oddělení správy veřejné zeleně, letos jako prevenci provede na několika desítkách stromů nástřiky reflexním sprayem nebo repelentem – tento prostředek se po přenesení do tepla rozkládá a vydává nepříjemný zápach. 

Reflexní sprej zase poškozuje stromky vizuálně.  Zdraví stromku ale nijak nepoškodí, časem barva s jehličím odroste. Ale to už je stromek příliš velký a pro zloděje neatraktivní, případně se nástřik sprejem opakuje. Dalším způsobem prevence před zloději je poškození větví stromku tak, že se nijak neohrozí jeho další zdravý růst, ale stromek je vizuálně poškozen a pro zloděje neatraktivní.

Stejný postup už několik let používá i společnost Správa městských lesů (SML). „Pravidelně tímto způsobem „ošetřujeme“ stovky stromků. Látka v teple domácnosti páchne opravdu velmi silně,“ potvrdil zkušenosti s opatřením proti zlodějům jednatel společnosti SML Václav Kodet. SML si tak opatruje zboží na vánoční trh, i letos bude nabízet dva tisíce stromků na třech místech ve městě a na hájenkách. Prodej stromků začne 13. prosince (budeme podrobněji informovat).
 
* Poškozováním zeleně se fyzická osoba dopouští přestupku porušení obecně závazné vyhlášky. Za tento přestupek lze podle § 46 zákona č. 200/1990 Sb. uložit pokutu až do výše 30.000,- Kč.