2010-11-25_repelent_015Stromky v jihlavských parcích jsou v těchto dnech ošetřovány látkou, která v pokojové teplotě nesnesitelně zapáchá. Radnice se tak pokusí snížit počty ukradených stromků, které se každoročně před vánočními svátky ztrácí z jihlavský parků*. PŘINÁŠÍME VÁM REPORTÁŽ O NOVÉM ZPŮSOBU JIHLAVSKÉ RADNICE V BOJI PROTI ZLODĚJŮM VÁNOČNÍCH STROMKŮ!

2010-11-25_repelent_001
Stejné opatření u stromků, které nejsou určeny na vánoční trh, přijímá i společnost Správa městských lesů, která pečuje o zeleň a lesy patřící Jihlavě. Dalším způsobem ochrany před krádežemi je stříhání větví, které neovlivní zdravý vývoj stromu, ale vizuálně jej znehodnotí, zloděj pak o stromek přestává mít zájem.


„Prostředky jsou vyrobeny na bázi buď lanolinu nebo kyseliny máselné. Když si někdo přinese domů stromeček s tímto nástřikem, bude cítit velmi silný zápach připomínající ovce nebo zkažené máslo,“ popsala efekt vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Kyselina máselná je obsažena ve žluklém másle, parmezánu, zvratcích a potu; má nepříjemný zápach a ostrou chuť se sladkým "ocasem", uvádí podrobněji internetová encyklopedie Wikipedia.org. „Pokud někomu nevadí dávat si dárky a scházet se s rodinou u kradeného stromečku, pak tento zážitek s „uživatelem“ asi pohne,“ podpořil myšlenku chránit zeleň jihlavských parků primátor Jaroslav Vymazal.

2010-11-25_repelent_022
Služby města Jihlavy začnou prodávat vánoční stromečky 13. prosince, připraveno bude na dva tisíce kusů stromků na třech místech ve městě a u hájenek. O prodejních místech, cenách a sortimentu budeme informovat.

* Poškozováním zeleně se fyzická osoba dopouští přestupku porušení obecně závazné vyhlášky. Za tento přestupek lze podle § 46 zákona č. 200/1990 Sb. uložit pokutu až do výše 30.000,- Kč.