policejni_kontrolaZebra se za Tebe nerozhlédne je název dopravní akce, která se uskuteční během příštího týdne na silnicích Jihlavska. Jde o projekt, který pořádá policie dvakrát ročně, a to na začátku a konci školního roku.

"Chceme děti upozornit na nebezpečí, která jim hrozí při přecházení pozemních komunikací. Děti by si měly osvojit pravidla pro bezpečné přecházení vozovky a uvědomit si, že chodec nemá na přechodu pro chodce absolutní přednost," uvedl Martin Dušek z krajského ředitelství policie.

Podle zákona chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem a smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy projíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

"Aby děti byly o těchto pravidlech informované, předávají jim policisté kartičky, na kterých jsou vyznačena čtyři základní pravidla pro přecházení vozovky," upřesnil Dušek. Akce začne v pondělí na základní škole ve Velkém Beranově a skončí ve středu mezi žáky základní školy Demlova v Jihlavě.

zdroj: MEDIAFAX