Než to spláchneš DO ODPADU, popřemýšlej o DOPADU! Grafika toalety a předmětů, které do kanalizace nepatří, doplněná o tento slogan vyhrála druhý ročník soutěže projektu DOODPADU na téma „Co do kanalizace nepatří, aneb To fakt nevyčistíš“. Jejími autory jsou studenti Gymnázia Kolín.

„Vítězná práce nás zaujala nejen zajímavou slovní hříčkou, ale i neotřelým a pečlivým zpracováním. Těší mě, když vidím, jak dokáží být studenti středních škol kreativní. Stejně tak mám radost z toho, že v soutěži uspěli i studenti z Českých Budějovic,“ řekl člen poroty a náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola.

REKLAMA

Soutěž určenou pro kolektivy středních škol vyhlásila vloni v listopadu společnost ENERGIE AG BOHEMIA a její dceřiné společnosti (ČEVAK, VAK Beroun, VODOS Kolín, VHOS Moravská Třebová, AQUASERVIS Rychnov nad Kněžnou a VS Chrudim), které se zaměřují na provozování vodohospodářského majetku měst a obcí.

Přihlásily se tři desítky soutěžních kolektivů z celé republiky. Ty nejlepší práce z jednotlivých regionálních kol následně postoupily do celorepublikového finále. Jeho výsledky byly vyhlášeny a ceny vítězům předány právě nyní u příležitosti Světového dne vody.

DOODPADU

DOODPADU2

„Ztvárnění zadaného tématu záleželo jen na kreativitě a invenci studentů. Mohli vytvářet plakáty, billboardy, komiksy, omalovánky, grafity, malbu, či cokoli dalšího,“ uvedl vedoucí marketingu a komunikace skupiny ENERGIE AG BOHEMIA Ivan Kafka.

Ve finále hodnotila porota devět příspěvků, z toho tři pocházely z Českých Budějovic, dva z Kolína a po jednom z Berouna, Skutče, Hořovic, Rychnova nad Kněžnou. Absolutními vítězi se nakonec stali studenti 2. ročníku Gymnázia Kolín, kteří si převzali šek na 50 tisíc korun, jež využijí při organizaci svého maturitního plesu. Jejich práce se zároveň nejvíce líbila i veřejnosti, když při hlasování na facebooku získala více téměř 700 liků.

Na druhém místě skončila třída 7. E z Gymnázia Česká České Budějovice s názornou a vtipnou grafikou o cestě odpadní vody z domácností až na čistírny odpadních vod. Bronzová příčka patří 3. LA Obchodní akademie a Střední pedagogické školy Beroun za „krotitele odpadů“, zejména pak příšery kanalizační.

Porota se navíc rozhodla udělit ještě zvláštní cenu kocoura AGIho za kreativitu pro studenty 3. ročníku budějovické Střední průmyslové školy automobilní a technické za poučnou a zdařilou křížovku, která bude jistě využita při výukových hodinách na základních školách.

Kontakt: Ing. Ivan Kafka, vedoucí marketingu a komunikace ENERGIE AG BOHEMIA s.r.o., tel: 386 110 913

O projektu DOODPADU

Vzdělávací program „DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří“, zahájila v  roce 2014 společnost Energie AG Bohemia a její dceřiné společnosti ČEVAK a.s., VaK Beroun, VHOS Moravská Třebová, VODOS Kolín, VS Chrudim a AQUA SERVIS Rychnov nad Kněžnou. Tyto společnosti se zaměřují na provozování vodohospodářského majetku měst a obcí. Kromě dodávek pitné vody zajišťují i čištění odpadních vod.

Toaleta není odpadkový koš! I to je jedno z klíčových témat, kterým se program DOODPADU zabývá. Tím, že něco vyhodíme nebo vylijeme do záchodu či dřezu, totiž problém nemizí, ale začíná. Kromě studentů středních škol se projekt DOODPADU věnuje žákům prvního stupně základních škol. Pro ně jsou připraveny výukové hodiny, kterými je provede animovaná postavička kocoura AGIho. Výukové hodiny si mohou ředitelé a učitelé objednat prostřednictvím www.doodpadu.cz. Doposud se jich zúčastnilo osm tisíc dětí.