Co takhle začít školní rok s novým spolužákem? Kočičího kamaráda si mohou pozvat do své třídy žáci prvního stupně základních škol v Jihočeském kraji. Kocour AGI je postavičkou vzdělávacího programu s názvem „DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří“.

„Jedním z hlavních cílů tohoto programu je poukázat na to, že Toaleta není odpadkový koš! Tím, že něco vyhodíme nebo vylijeme do záchodu či dřezu, totiž problém nemizí, ale začíná,“ říká tisková mluvčí vodohospodářské společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.

REKLAMA

Předměty a látky, které často, místo v popelnicích, končí právě v odpadní vodě, totiž poškozují kanalizační potrubí a další zařízení, ale také zvyšují náklady na čištění odpadních vod. Typické je to například pro tuky a oleje, které ve zvýšeném množství přitékají na čistírny o vánočních svátcích.

Dlouhodobý projekt DOODPADU společnost zahájila na jaře, od té doby se v regionu výukových hodin zúčastnilo už 400 dětí. Žáci 2. až 5. tříd se při nich zábavnou formou dozvídají, co se stane s odpadní vodou, než se vrátí opět do přírody a jak správně nakládat s různými druhy odpadu.
Hodina trvá 45 minut a je přizpůsobena věkové skupině i počtu žáků. „Děti pracují s pracovními listy, kterým je provede právě kocour AGI. Hodinu vedou vyškolení zaměstnanci naší společnosti. Pro šikuly máme připraveny různé soutěže a drobné dárky,“ dodává Jitka Kramářová.

Novinkou, která výukové hodiny od září doplní, je soutěž o postavičku kocoura AGIho. Ten se při své návštěvě vyfotí s dětmi ve třídě, a pokud bude jejich fotka vybrána jako nejzajímavější, získá třída nového maskota.

Výukovou hodinu si mohou vyučující objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací o projektu se dozvědí na stránkách www.doodpadu.cz.

Kocour AGI myslí i na studenty středních škol, pro které vyhlásil soutěž na téma „Co do kanalizace nepatří, aneb To fakt nevyčistíš“. Jejich úkolem je seznámit vybranou cílovou skupinu s tím, co nepatří do kanalizace. „Ztvárnění záleží jen na jejich kreativitě a invenci. Mohou vytvářet reklamní spoty, plakáty, krátká videa či cokoli jiného. Autoři nejúspěšnějších prací, které vyhlásíme na jaře příštího roku, získají finanční příspěvek na maturitní ples,“ řekla Jitka Kramářová.  Připomněla, že termín pro odevzdání soutěžních příspěvků vyprší na konci října.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA