Čtyři z deseti Jihočechů neznají svou hladinu cukru v krvi a každý třetí neabsolvuje včas preventivní prohlídky. Právě nezájem o prevenci je přitom podle odborníků důvodem, proč desítky tisíc Čechů o své cukrovce neví. Ačkoli je povědomí o rizicích neléčené cukrovky vysoké a polovina dospělých se obává, že cukrovkou onemocní, zůstávají Jihočeši fatalisty. Polovina lidí v regionu neví, že cukrovce lze předcházet.

  • Nízké povědomí o glykémii je i v rizikové věkové skupině 56–65 let, kde svou hladinu cukru v krvi nezná každý třetí Jihočech (33 %)
  • Jihočeši si uvědomují rizika komplikací, 70 % z nich ví, že cukrovka může vést k oslepnutí, 80 % zná riziko amputace dolních končetin
  • Přiznávají ale, že zdravý životní styl zanedbávají – více než polovina lidí v regionu nesportuje, jen 18 % se stravuje zdravě, polovina přiznává nadváhu
  • Mezi Jihočechy stále přetrvává řada mýtů o cukrovce

Vyplynulo to z výzkumu, který v Jihočeském kraji provedla společnost Sanofi a agentura Millward Brown.

REKLAMA

Onemocnění cukrovkou se obává polovina lidí v Jihočeském kraji. Každý osmý respondent je dokonce přesvědčen, že jeho osobní riziko onemocnění cukrovkou je vysoké. Podle lékařů trápí cukrovka 2. typu přibližně desetinu populace. A Jihočeši to potvrzují. O tom, že by se měli léčit s cukrovkou, ví 12 % lidí v kraji, vyplynulo z průzkumu. „Takřka polovina Jihočechů svou hladinu cukru v krvi nezná,“ uvádí Filip Hrubý, tiskový mluvčí společnosti Sanofi v ČR.

Z průzkumu společnosti Sanofi dále vyplynulo, že v Jihočeském kraji je více abstinentů než ve zbytku země (18 %). Naopak jen 7 % respondentů v regionu přiznalo, že pije alkohol denně. Nekuřáků je v Jižních Čechách 59 %, denně nebo téměř denně po cigaretě sáhne více než čtvrtina Jihočechů.

Průzkum „Postoj Čechů k diabetu“ provedly společnost Sanofi a agentura Millward Brown v květnu 2016 na reprezentativním vzorku 1500 respondentů z celé ČR.


Každý den přibyde v Česku na 140 nově diagnostikovaných diabetiků

„Diabetes zatím neumíme vyléčit, a proto je klíčové jej správně kompenzovat. Z našich šetření bohužel vyplývá, že uspokojivé hladiny tzv. dlouhého cukru, který je hlavním ukazatelem správné kontroly onemocnění, nedosahuje ani polovina diabetiků s cukrovkou druhého typu,“ říká prezident Diabetické asociace ČR Milan Kvapil a dodává, že pokud by hypoteticky všichni pacienti svůj diabetes správně kompenzovali, podařilo by se každý rok předejít stovkám úmrtí, infarktů, amputací, selhání ledvin nebo ztrátám zraku a dalším komplikacím, které postihují nedostatečně kompenzované pacienty.


Jakým mýtům o cukrovce věří lidé v Jihočeském kraji:
  • 8 % lidí věří, že kdo jí moc cukru, dostane cukrovku
  • 29 % lidí tvrdí, že nemocným stačí omezit cukr a sladká jídla
  • 15 % lidí věří, že díky moderním lékům člověk, který trpí cukrovkou, nemusí nijak zvlášť upravovat jídelníček
  • 59 % lidí míní, že léčba inzulínem je vhodná jen pro těžké diabetiky
REKLAMA