Výpadky elektřiny komplikují od neděle práci vodohospodářům společnosti ČEVAK a.s. Aby odběratelům tekla pitná voda z kohoutků, na řadě míst museli nasadit elektrocentrály. Situaci se ale daří zvládnout.

 

REKLAMA

Největší komplikace řeší úpravna vody Landštejn. Ta je bez elektrického proudu od nedělní desáté hodiny a podle energetiků mohou opravy trvat až do pondělního večera, v záloze je i elektrocentrála. Spotřebu vody na Dačicku do té doby musí pokrýt vodojemy.

„Ve vodojemu Nová Bystřice je dostatečná kapacita pro aktuální spotřebu na 24 hodin, v Dačicích na dvanáct hodin. Pokud se do té doby nepodaří zprovoznit dodávky elektřiny, budeme vodojem zavážet cisternami,“ nastiňuje možný postup vedoucí provozní oblasti Východ společnosti ČEVAK a. s.  Olga Štíchová. Ke stejnému kroku vodohospodáři už přistoupili v případě vodojemů ve Slavonicích a Kunžaku.

Nouzové řešení v podobě nasazení elektrocentrál jsou připraveni zajistit zaměstnanci společnosti také v Malontech a okolí či v Horní Stropnici. I tyto lokality jsou delší dobu bez elektřiny a gravitační zdroje vody nemusí stačit spotřebě. V případe potřeby jsou vodohospodáři připraveni zajistit náhradní dodávky pitné vody prostřednictvím cisteren umístěných přímo v postižených lokalitách.

Řadu krátkodobých výpadků řešili vodohospodáři také v dalších městech a obcích v jižní části Českobudějovicka, Českokrumlovska a Prachaticka. Obyvatelé těchto lokalit byli bez dodávek vody většinou jen krátkodobě. „Velká porucha zasáhla zásobní řad z vodojemu v Prachaticích, část města byla dočasně bez vody, situace je tu ale již stabilizovaná,“ říká vedoucí provozní oblasti Jih Miroslav Ježík.

Drobnější potíže způsobila vichřice také na severu a západě regionu. „Bez dodávky pitné vody tu v tuto chvíli již není nikdo. Dochází ale stále ke krátkodobým výpadkům sítě, což může mít za následek přechodné zakalení dodávané vody,“ vysvětluje provozní ředitel společnosti ČEVAK a. s. Lubor Tomanec.

Mimo provoz je kvůli výpadkům elektřiny i několik čistíren odpadních vod. I na nich se daří postupně obnovit běžný režim.

REKLAMA