Už čtvrtým rokem pokračuje ve městech a obcích kolem elektrárny Temelín projekt Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pod názvem „Den bezpečnosti s hasiči“. Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je hravou formou seznámit všechny předškolní a školní děti s pojmy jako je varování, evakuace či ukrytí. Projekt, svým rozsahem v České republice jedinečný, finančně podporuje Nadace ČEZ.

REKLAMA

 

Jihočeští profesionální hasiči společně s podnikovými kolegy z Jaderné elektrárny Temelín v průběhu června absolvovali pět preventivně-vzdělávacích akcí na školách a školkách v Týně nad Vltavou. S dětmi se bavili o tom, jak se zachovat při požáru, povodni nebo nehodě.  Učili se, jak postupovat ve chvíli, kdy je potřeba se ukrýt nebo evakuovat, jak rozeznat ty, kteří jim pomáhají. Děti získaly přehled o možných mimořádných událostech nebo rizikách běžného života. Zábavnou formou se prakticky naučily nejen ochránit samy sebe a své blízké před hrozícím nebezpečím, ale také o pomoc požádat.

„Projektem reagujeme na hrozby a rizika, jejichž počet bohužel v poslední době neklesá. Přitom lidé velmi často nevědí, jak se chovat. Zaměřujeme naši výuku už na děti, a to nejen na základní školy, ale také na školky. I naše nejmenší učíme například, jak rozlišit hasiče, policisty, nebo záchranáře, případně co dělat, když uslyší zaznít sirénu,“ upřesňuje význam projektu kpt. Mgr. Kamila Mráčková z krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje.

Hasiči se v letošním roce setkali s více než pěti stovkami dětí. Projekt předpokládá, že postupně by se mělo dostat na všechny školy v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín. „Nejde jen o možnou událost na jaderce. I u nás je daleko větším nebezpečím třeba oheň nebo velká voda. Takže tuto aktivitu velmi vítáme,“ komentovali projekt ředitelé navštívených škol.

Část názorných pomůcek, včetně třeba evakuačních zavazadel, prostředků improvizované ochrany a hraček pro nejmenší nakoupili hasiči s finanční podporou Nadace ČEZ.

Čtvrtý ročník projektu „Den bezpečnosti s hasiči“ byl ukončen ve čtvrtek 21. června 2018 v Mateřské škole Hlinecká Týn nad Vltavou. Projekt bude ukončen následujícím rokem 2019.

 

REKLAMA