REKLAMA

Velvyslanec Vietnamské republiky Ho Minh Tuan se ve středu dopoledne na své první oficiální návštěvě Pardubického kraje setkal s hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro oblast zemědělství, životního prostředí a venkova Václavem Kroutilem. Společně hovořili především o možné spolupráci kraje a vybrané oblasti, postavení vietnamské komunity v regionu či možnosti výměny pracovníků.

„Vietnamci tvoří po Slovácích a Ukrajincích třetí nejsilnější komunitu v rámci České republiky, a proto je logické, že chceme komunikovat nejen se zástupci velvyslanectví, ale také svazy Vietnamců v regionu. Vietnamci se v České republice dokázali velmi dobře integrovat do společnosti a stali se její součástí. V rámci výuky na vysoké škole jsem měl možnost vyučovat několik vietnamských studentů a musím konstatovat, že vždy patřili mezi nejnadanější, nejpracovitější a nejšikovnější. I přesto, že jsme nedůvěřivý národ, tak si myslím, že dnes bereme Vietnamce jako součást naší země a oni se u nás cítí doma,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také uvítal vznik svazu Vietnamců v Pardubickém kraji a navrhl možnost spolupráce a zprostředkování potřebných kontaktů.

REKLAMA

spoluprace s vietnamci pardubicky kraj KR PAR

Foto zdroj: archiv Pardubického kraje

Pardubický kraj již spolupráci s některými vietnamskými provinciemi zvažoval v roce 2009. „Na základě provedené analýzy jednotlivých odborů jsme identifikovali jako možné oblasti hospodářskou spolupráci, oblast životního prostředí, zemědělství a venkova, školství a vzdělávání, IT a dopravy. Bohužel z různých důvodů k podpisu memoranda nakonec nedošlo, ale byla ponechána v platnosti možnost neformální spolupráce. Dnešním setkáním se otevírá příležitost na jednání navázat a dovést návrhy do konkrétnější podoby,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostřední, zemědělství a venkova Václav Kroutil, který v roce 2010 v rámci jednání vybrané provincie navštívil.

Možnost uzavření partnerství byla otevřena i v rámci současné návštěvy. „Problémem řady podobných partnerství je vzdálenost, avšak dovedu si představit, že bychom na základě konkrétních projektů v několika preferovaných oblastech zahájili spolupráci s regionem, který se nachází přibližně 100 kilometrů od Hanoje a svojí rozlohou je velmi podobný našemu kraji. Spolupráce nesmí být jen o výměně delegací, ale musí mít konkrétní výsledky,“ řekl hejtman Martin Netolický, který zmínil připravenost kraje pomoci v případě získávání pracovníků z Vietnamu pro firmy v regionu.

Vietnamci přicházeli do České republiky zejména v 90. letech. Během působení ministra vnitra Ivana Langera vláda pozastavila vydávání víz a následně počet Vietnamců mírně klesal, současný stav se pohybuje kolem 57 000 osob. V Pardubickém kraji žije přibližně 13 000 cizinců, z čehož Vietnamci tvoří přibližně 14 % (cca 1 800 osob).

Zdroj: web Pardubického kraje

REKLAMA