Při příležitosti 115. výročí narození Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, vyhlásila třetí městská část dne 23. září 2016 celostátní literární soutěž nazvanou Seifertův Žižkov.

Jejím cílem je motivovat žáky staršího školního věku k hlubšímu zájmu o literaturu, zapojení fantazie do tvůrčího psaní i rozvoji slovní zásoby a schopnosti komunikace.

REKLAMA

Soutěž je určena pro žáky a studenty ve věku 10–16 let a jejím úkolem je mimo jiné vést je ke kreativnímu vyjádření svých názorů, posilovat národní tradice a připomínat významnou osobnost literárního světa, žižkovského rodáka Jaroslava Seiferta. Současně soutěž pomůže vštípit žákům a studentům zásady ochrany duševního vlastnictví, a to prostřednictvím licenčních podmínek Creative Commons.

„Budeme velice rádi, pokud první ročník přinese své ovoce a dá žákům ten správný impuls k vlastní literární tvorbě. Doufáme, že objevíme nové talenty, mladé autory, kteří najdou zalíbení v kreativním psaní. Jaroslav Seifert, jemuž byla nedávno odhalena plastika na Žižkově, je úzce spjatý s městskou částí. Věřím, že Seifertův Žižkov se stane tradiční literární akcí,“ uvedla radní pro školství a volný čas mládeže Jaroslava Suková, která soutěž iniciovala. 

Autorská díla soutěžících, poezie či próza, musí být inspirována dílem Jaroslava Seiferta. Příspěvky mohou mladí autoři posílat od 25. 10. 2016 do 20. 4. 2017 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vyhodnocení příspěvků odbornou porotou se uskuteční 5. 5. 2017, slavnostní vyhlášení vítězných děl včetně vydání sborníku je pak plánováno na září 2017. Registrace a další informace jsou na adrese www.seifertuvzizkov.cz.

Soutěž se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Zdroj: MČ Praha 3

REKLAMA