Příjemná pro podnikání, pro obyvatele i pro turisty a navíc s novým místem pro slavnou Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Tak by už za čtyři roky mohla vypadat Revoluční ulice v Praze 1. O vizi její budoucnosti ve středu jednali zástupci Hospodářské komory Praha 1, magistrátu a městské části Praha 1 s vlastníky domů a podnikateli z Revoluční.

REKLAMA

„Návrh na revitalizaci Revoluční podporujeme, protože se z hlediska rozvoje hlavního města jedná o projekt, který může zásadním způsobem pozvednout úroveň celé lokality. Obdobným způsobem chceme revitalizovat třeba i Pařížskou ulici,” uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky, podle jehož slov se už náklady na studii lokality staly položkou návrhu městského rozpočtu na rok 2017.

„Revitalizace by měla přinést obyvatelům této lokality klidnější životní prostředí i podstatně hezčí okolí domů, v nichž bydlí,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Štefánikův most, Revoluční ulice a navazující ulice a prostranství jsou posledním úsekem městského bulváru, který vznikl ve stopě Staroměstského hradebního okruhu. Roky však čekají na svou výraznou proměnu k lepšímu. Revoluční je přetížena automobilovou dopravou a pro pěší je zejména na novoměstské straně vyhrazen pouze nedůstojný koridor.

„Cílem je zopakovat úspěšný projekt revitalizace Myslíkovy ulice, ale ve větším měřítku. Bude se jednat o organické spojení dopravy, prostoru pro pěší, zeleně – prostě kvalitního místa pro život i podnikání,“ uvedl Filip Dvořák, místopředseda Hospodářské komory Praha 1.

Revitalizaci Revoluční dlouhou dobu bránila plánovaná výstavba kolektoru. Z ní však sešlo, takže je nyní možné odstartovat přípravy na změny v lokalitě. Ty by mohl urychlit fakt, že už od roku 2008 má městská část Praha 1 zpracovanou studii revitalizace.

Samostatnou příležitostí v rámci revitalizace Revoluční jsou dva architektonické počiny. Prvním je výstavba nového domu od architektky Evy Jiřičné na severovýchodním nároží ulice naproti paláci Merkur, který v polovině třicátých let navrhl architekt Jaroslav Fragner. Druhým je pak možné umístění pavilonu pro Muchovu Slovanskou epopej v prostoru tzv. Švermova parčíku. Dalším bonusem je vybudování dvou nových schodišť, kterými by se pěší dostali z úrovně mostu přímo na vltavskou náplavku.

„Ulice i lokalita by se pozitivně změnily a byly by i podnikatelsky výrazně atraktivnější,“ dodal Dvořák, který zdůrazňuje „nadměstský, národní charakter“ plánovaného pavilonu pro Slovanskou epopej. Odhadované náklady na revitalizaci a výstavbu pavilonu by podle něj mohly dosáhnout stovek milionů korun. „Hlavnímu městu, které má zásadní příjem z daňových výnosů, se tato investice určitě vyplatí,“ doplnil.

REKLAMA