Pět nazdobených vánočních stromků inspirovalo návštěvníky tradiční vernisáže výstavy, kterou v třebíčském Klubu Hájek uspořádali pracovníci organizace STŘED. Nedělní podvečer nepatřil pouze prezentaci „zdobitelů“, měl také charitativní podtext.

Tuto neděli 17. 12. 2017 se od 17 hodin v Klubu Hájek Třebíč konala akce „Zdobení vánočních stromků“. Výbornou atmosféru odpoledne vytvořil moderátor Michal Halačka, který akci moderoval již počtvrté. Úvodní slovo bylo tradičně předáno starostovi města Třebíče Pavlu Janatovi. O kulturní zábavu publika se v prvním vstupu postarali žáci ZUŠ Třebíč ze třídy P. Matouška, A. Matouškové a Š. Nohové, klavírní doprovod E. Vaňková.

REKLAMA

Pak následovaly rozhovory zdobících subjektů s moderátorem, které všichni bravurně zvládli.

V dalším vstupu paní ředitelka organizace STŘED Martina Bártová poděkovala všem přítomným, zaměstnancům a hlavním sponzorům za přízeň v roce 2016 a společně s PR manažerkou Eliškou Lisou předaly klientské rodině, která byla vybrána z programu Sociální asistence a poradenství STŘED, šek v hodnotě 5 000 korun, které věnovala společnost IFRE na základní léčebné potřeby a nábytkové vybavení domácnosti.

Ve druhém kulturním vstupu zazpíval sbor Coruscante v premiéře pod vedením nového sbormistra Jana Sladkého.

O inspirativní nazdobení pětice stromků se tento rok postaraly pracovnice Klubu Naděje OSPOD Třebíč, sestřičky z novorozeneckého oddělení Nemocnice Třebíč, dobrovolnice z Dobrovolnického centra, pracovnice Střediska výchovné péče a pěstounská rodina z programu Náhradní rodinná péče.

„Myslím, že tento ročník Zdobení vánočních stromků se opět vydařil a všichni odcházeli plni dojmů a vánoční atmosféry. Já osobně mám skvělý pocit, že jsme mohli pomoct rodině, která to opravdu potřebuje. Moc děkuji všem, kteří se na této akci podíleli,“ uvedla závěrem Eliška Lisá.

Foto: archiv organizace STŘED

 

Stromeček č. 1 ozdobila pěstounská rodina z programu Náhradní rodinná péče (NRP)

Posláním programu (NRP) je podporovat, doprovázet a vzdělávat rodiny, kterým budou nebo již byly svěřeny nezletilé děti do náhradní rodinné péče. Rodiny doprovázíme od příchodu dítěte až po zletilost a dospělost dětí. Posilujeme náhradní rodiče ve výchovných dovednostech, v řešení náročných situací v soužití se svěřenými dětmi.

Cílovou skupinou Programu je celá náhradní rodina a žadatelé o náhradní rodinnou péči. Zajišťujeme krátkodobé a dlouhodobé hlídání, zprostředkování odborného poradenství, vzdělávání pěstounů a zprostředkování asistovaného kontaktu s biologickou rodinou.

Každoročně v prosinci pořádá NRP pro pěstounské rodiny Andělské odpoledne. Je to již tradiční vánoční akce, na které je pro děti připraven divadelní program. Letos jsme k tomu uspořádali i Vánoční tvoření, na kterém nám děti pomohly vyrobit ozdoby na stromeček NRP.

 

Stromeček č. 2 byl věnován Klubu Naděje OSPOD Třebíč

Klub Naděje je volnočasový klub pro děti ve věku 7–13 let fungující při OSPOD Třebíč. Pracovníci klubu se s dětmi schází dvakrát týdně a společně tráví část odpoledne. Program setkání je velice rozmanitý. Od sportovních aktivit přes tvořivé dílny po nejrůznější tematické hry. Také pořádají různé akce s ostatními organizacemi ve městě, například kurz první pomoci ve spolupráci se zdravotnickou školou, besedy na městské policii či návštěvu útulku pro opuštěná zvířata. Snaží se, aby aktivity byly přizpůsobeny mladším i starším členům a děti měly možnost naučit se nové dovednosti, získat zajímavé zkušenosti a příjemně a smysluplně strávit společné chvíle s ostatními. S dětmi jezdí v průběhu roku i na víkendové pobyty a letní tábor.

Vánoční stromeček Klubu Naděje byl ozdoben dekoracemi, které vyráběly samotné děti, a to v rámci jejich pravidelného setkávání. Rozhodli se, že zvolí jednoduché motivy z dostupných materiálů, např. vykrajovací ozdoby z modelitu, vánoční hvězdy z ruliček od toaletního papíru nebo třpytivé andílky z moosgumi. Tyto ozdoby by mohly být i inspirací pro ty, kteří by si také chtěli vyrobit vlastnoruční dekorace na stromeček.

 

Stromeček č. 3 byl věnován Dětskému a novorozeneckému oddělení Nemocnice Třebíč

Protože tento rok má akce „Zdobení vánočních stromků“ podtext „Zdravá a fungující rodina“, oslovili jsme s nabídkou nazdobení jednoho stromečku Dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Třebíč, které je od roku 1995 nositelem titulu Baby Friendly Hospital za propagaci a podporu kojení.

Novorozenecké oddělení zajišťuje péči o nezralé novorozence od 32. týdne těhotenství a 1500 gramů váhy. Disponuje moderními inkubátory včetně převozního, ultrazvukem, přístroji na podporu dýchání, monitory vitálních funkcí, novorozeneckými „pelíšky“, vyhřívanými lůžky i podložkami a mnohými dalšími přístroji a vybavením, zajišťujícím špičkovou péči.

Dětské oddělení poskytuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči pacientům od narození do 19 let. Součástí je i dětská JIP s pěti lůžky. K zábavě a rozptýlení dětem slouží herna a školní družina, kde tráví volný čas mezi vyšetřeními a léčebnými procedurami. Právě v rámci této školní družiny děti spolu s paní učitelkou vyrobily většinu vánočních ozdob, které ještě o další kousky doplnily šikovné sestřičky.

 

Stromeček č. 4 byl věnován Středisku výchovné péče STŘED (SVP)

Mají Vaše děti vzdělávací nebo výchovné problémy? Potřebujete odborné poradenství v oblasti vzdělávání, výchovy, sociálního vývoje dítěte a jeho začleňování do společnosti? Rozvádíte se a neumíte si s touto tíživou situací v rodině poradit svépomocně? Nebo potřebujete psychologickou a speciálněpedagogickou diagnostiku? Nebojte se obrátit se na Středisko výchovné péče STŘED. Kontakty naleznete zde.

Výchovné problémy dětí představují dlouhodobou zátěž pro všechny zúčastněné a mají negativní vliv na mezilidské vztahy. Je velmi důležité rozpoznat „prvotní signály“ a obrátit se včas na pomoc odborníka. Aby se Vaše děti u nás cítili co možno nejpohodlněji, máme v Třebíči i v Moravských Budějovicích hračkami a dalšími terapeutickými pomůckami vybavené herny pro individuální práci s dětmi od tří let. Co je terapie hrou a jak na ni dítě připravit, se můžete dočíst na našem webu.

O předcházení vzniku a zamezení rozvoje těchto rizikových jevů usilujeme prostřednictvím Programů primární prevence, které jsou terénní formou SVP. Stromeček SVP jsme se rozhodly nazdobit řetězy ze vzkazů od dětí, které se účastnily těchto programů.

 

Stromeček č. 5 byl věnován Dobrovolnickému centru STŘED

Dobrovolnické centrum podporuje všechny, kteří mají chuť pomáhat druhým, a zajistí jim příjemný start do dobrovolnické činnosti. Dobrovolníkem se může stát kdokoliv starší 15 let, kdo má chuť a energii pomáhat druhým.

JAK DOBROVOLNÍK POMÁHÁ? Dobrovolník dochází ve svém volném čase pomáhat do organizace, kterou si vybere, vždy záleží na dobrovolníkovi, jak a kam by chtěl chodit pomáhat. Dobrovolníci nejčastěji pomáhají seniorů, osobám se zdravotním hendikepem, dětem, mládeži a pěstounským rodinám.

Zaujalo Vás to a také uvažujete, že dobrovolnictví zkusíte? Tak kontaktujte naši koordinátorku Dobrovolnického centra a programu Pět P Magdalenu Bulovou (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil: +420 775 725 659).

O ozdoby na stromeček Dobrovolnického centra se tento rok postaraly naše šikovné dlouholeté dobrovolnice.