dukovany01Minutu před pondělní půlnocí skončila plánovaná odstávka 4. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V úterý o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka. Čtvrtý blok byl plánovaně mimo provoz 80 dní. Proběhla u něj obvyklá výměna pětiny jaderného paliva, kontrola tlakových nádob a také investiční akce zvyšování výkonu bloku ze zhruba 460 megawattů na 500 megawattů. PODÍVEJTE SE NA VIDEO, JAK SLAVILA JADERNÁ ELEKTRÁRNA DUKOVANY 25 LET EXISTENCE!

"Blok už je připojen do rozvodné sítě, ale nabíhá postupně. Nyní jede zhruba na 28 procent. Plného výkonu by měl dosáhnout někdy v polovině ledna," upřesnil pro Mediafax Spilka.


Kvůli modernizaci čtvrtého bloku byl na podzim plánovaně mimo provoz i třetí blok, a to kvůli revizím zařízení, která jsou pro oba bloky společné. Jeho odstávka skončila na začátku prosince. U tohoto bloku stoupl výkon na 500 MW už loni. Zbývající bloky by se na hodnotu 500 megawattů měly dostat během příštích dvou let.


zdroj videa: www.youtube.com

Dukovanská elektrárna letos oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu. Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

zdroj: MEDIAFAX