sberny_dvur_ikoAž 2,7 kg vysloužilých elektrozařízení odevzdal vloni kolektivnímu systému ELEKTROWIN každý obyvatel kraje Vysočina. Ve srovnání s ostatními regiony se tak kraj umístil na sedmém místě.


První příčka patří občanům Plzeňského kraje, kteří zrecyklovali téměř 3,5 kilogramu na osobu. Na druhém konci žebříčku se umístil Ústecký kraj. Jeho obyvatelé odevzdali k recyklaci průměrně 1,6 kilogramu. Kolektivní systém ELEKTROWIN na Vysočině vysbíral celkem 1388 tun elektroodpadu, čímž ušetřil až 8 milionů kWh elektřiny. Největší podíl sesbíraného elektroodpadu již tradičně tvoří chladící zařízení. Češi jsou v jejich recyklaci dokonce pátí nejlepší v Evropě. Nezisková společnost ELEKTROWIN vloni po celé republice vysbírala celkem 25 448 tun elektroodpadu, což je více než 1,3 milionu kusů.

„Jsme rádi, že podíl recyklovaných elektrospotřebičů zůstal zachován. Češi například i nadále recyklují bezmála 80 % vyřazených chladniček. Na výsledcích loňského roku se však projevila změna nákupního chování českých spotřebitelů vyvolaná ekonomickou stagnací. Lidé teď elektrospotřebiče využívají mnohem déle než v minulosti a k nákupu nového se rozhodnou až v případě závažnější poruchy,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. „Prodej domácích spotřebičů tak v loňském roce výrazně poklesl. Na druhé straně vzrostla výkupní cena surovin, což logicky vedlo také k mírnému poklesu zpětného odběru,“ nastiňuje situaci Tvrzník. Na Vysočině ELEKTROWIN vloni vysbíral o 18 procent méně elektrospotřebičů než rok předtím.

Dozvuky ekonomické recese však nejsou jediným důvodem poklesu zpětného odběru. „V rozsáhlém průzkumu jsme zjistili, že klesá vzdálenost, kterou jsou lidé ochotni ujít s nefunkčním elektrospotřebičem na místo zpětného odběru. V případě Vysočiny je obyvateli akceptovatelná vzdálenost odnášení velkého elektrozařízení 2,5 kilometru,“ doplňuje Tvrzník. ELEKTROWIN proto klade velký důraz na neustálé rozšiřování sběrné sítě. „Vysloužilé elektrospotřebiče lze v kraji Vysočina zdarma odevzdat již na více než 650 místech – kromě 50 sběrných dvorů a 125 prodejen elektra je to například 36 škol zapojených do projektu Ukliďme si svět nebo červené kontejnery na drobný elektroodpad. V menších obcích, kde není k dispozici sběrné místo, mohou lidé využít mobilních svozů odpadu,“ uvádí Taťána Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu.

Vzdálenost hraje roli zejména u malých elektrospotřebičů. „Ještě stále u nás není běžné recyklovat drobná elektrozařízení. Třeba holicí strojky a vysoušeče vlasů vyhazuje přes 39 procent obyvatel stále do popelnice. Přitom i tyto přístroje mohou být opět užitečné,“ upřesňuje Tvrzník. Lepší situace nastává u velkých elektrospotřebičů, jako jsou sporáky, pračky nebo myčky na nádobí. V loňském roce Češi zrecyklovali 7 352 tun těchto spotřebičů, což je více než 145 tisíc kusů.

Recyklace elektroodpadu významně pomáhá životnímu prostředí. Jenom obyvatelé kraje Vysočina v loňském roce ušetřili přes 8 milionů kWh elektřiny. „Díky recyklaci vloni lidé na Vysočině ušetřili přes 130 tisíc tun železné rudy a téměř jeden milion litrů ropy. Navíc jsme zabránili vzniku více než 15 tisíc tun oxidu uhličitého,“ shrnuje další dopady Tvrzník. Recyklace dokáže zpomalit proces globálního oteplování. „Na zlikvidování tak vysokého množství oxidu uhličitého by bylo potřeba vysadit les s 15 tisíci stromy, kterým by celý proces trval až 100 let,“ doplňuje Tvrzník.

V absolutním množství se k životnímu prostředí nejlépe chová Středočeský kraj (3 390 tun).  Na záda mu dýchá hlavní město Praha (3 158 tun), třetí místo obsadil Jihomoravský kraj (2 404 tun). Celkově bylo v ČR všemi kolektivními systémy v loňském roce dle předběžných informací vysbíráno 54 tisíc tun elektroodpadu.