telcČervnová nabídka kulturních akcí na objektech NPÚ v kraji Vysočina zahrnuje výstavy, koncerty, odborné semináře i programy pro školní výlety. Výstavy nabídne zámek Telč, Jaroměřice a hrad Lipnice. Na zámku v Náměšti se uskuteční dva koncerty festivalu Concentus Moraviae, hrad Lipnice bude hostit mezinárodní kamenosochařské symposium a na zámku v Telči proběhne floristický seminář o aranžování květin v historickém interiéru.

Zámek Jaroměřice ožije jako každý rok rozšířeným kulturním programem pro školní výlety a otevře pro své návštěvníky novou zámeckou kavárnu. Pohádkový park nabídnou dětem zámky Telč a Jaroměřice.

Od 1. června mohou návštěvníci zámku v Telči shlédnout putovní výstavu Ohrožené památky Vysočiny, kterou připravilo Územní odborné pracoviště NPÚ Telč. Výstava je volně přístupná na arkádách v zámecké zahradě.

Pro děti je 5. června ve spolupráci s DDM Telč připraven odpolední Pohádkový park.

Měsíc červen bude v Telči patřit květinovým aranžmá v proměnách času. Správa zámku připravila ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem seminář o aranžování květin v historickém interiéru, který se bude konat 5.- 6.6. 2011. Součástí semináře bude praktická tvorba květinových dekorací v zámeckých interiérech, které poté uvidí návštěvníci na prohlídkové trase A - renesanční sály v týdnu 7. - 12. 6. 2011.

Seminář je určen floristům a studentům zahradnických škol, kteří se zajímají o aranžování květin v jednotlivých historických obdobích a slozích. Účastníci získají prostřednictvím přednášek a instruktáží teoretické znalosti z oblasti dějin aranžování a prakticky se seznámí se zákonitostí práce v historických objektech, s postupy při realizaci zámeckých slavností, koncertů, firemních akcí a květinových výstav a při využívání interiérů pro filmové natáčení.

nabdka_programu_zmek_JaromiceBarokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou nabízí v červnu tradiční a oblíbený rozšířený kulturní program pro školní výlety. Ten je stejně jako každý rok spjat s tématickou výstavou na trase B, která je letos věnována výchově a vzdělávání šlechtických dětí. Součástí programu je představení Cirkus v provedení souboru Komedianti na káře, prohlídka výstavy Výchova šlechticů na Moravě, dílna Vymaluj si svůj zámek a prohlídka zámeckého parku včetně zásobní zahrady jako učebnice botaniky malých šlechticů. Program nabízí správa zámku ve dvou termínech, v týdnech 13. - 17.6. a 20.- 24.6. 2011. Začátek je vždy od 9 hodin.
Na závěr školního roku připravil jaroměřický zámek pro děti Pohádkový park, který si budou moci projít v neděli 26. června. Budou tam na ně čekat pohádkové bytosti, které mají připraveny rozličné úkoly, ale také odměny pro ty, kteří v nich obstojí.
Novinkou letošní sezóny je chystané otevření zámecké kavárny, které je plánováno v polovině měsíce. Jedná se o tréninkovou kavárnu třebíčského denního stacionáře Barevný svět, zřizovanou v rámci projektu Rozvoj pracovních terapií, financovaného z Evropského sociálního fondu operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Na zámku v Náměšti nad Oslavou se v červnu uskuteční dva koncerty festivalu Concentus Moraviae. Ve středu 1. června 2011 se od 19.30 hodin představí Iva Bittová a Čikori a 15. června zde vystoupí Pražská komorní filharmonie.

Hrad Lipnice nad Sázavou nabídne v červnu na své prohlídkové trase hned dvě výstavy.  Po celou letošní sezónu je zde instalována výstava Podlipnické kostely, která přibližuje výjimečné objekty převážně gotických kostelíků v okolí hradu Lipnice. Patří k nim kostely v Loukově, Horním Městě a Řečici.
V termínu 11.- 12.6. 2011 bude na hradě přístupná výstava Necháme to tak?, kterou připravilo občanského sdružení Zachraňme dominanty a která vypráví o osudech církevních památek a našem vztahu k nim. Úvodní slovo napsal pan biskup František Radkovský a autorkou textu je Petruška Šustrová. Fotografie poskytl především RNDr. Michal Valenčík, který je největším znalcem opomíjených církevních památek. Posláním výstavy je probouzet zájem lidí o záchranu a péči o zapomenuté památky, kterých máme i na Vysočině dost.

V neděli 26.6. 2011 zazní na hradě od 17:00 hodin koncert mladých interpretů, tradiční koncert klasické hudby v provedení mladých talentovaných hudebníků z Havlíčkova Brodu.

Koncem měsíce bude Lipnice hostit mezinárodní kamenosochařské sympozium Ve víru času (20.- 25.6. 2011), které pořádá Akademie ve Světlé nad Sázavou.

Další informace naleznete na webových stránkách www.npu-telc.eu.