dopravni_nehoda_smrtZa loňský rok policisté šetřili na pozemních komunikacích kraje Vysočina celkem 2 363 dopravních nehod. Jedná se o dopravní nehody, na které se vztahuje oznamovací povinnost účastníka dopravní nehody.

Účastník dopravní nehody je povinen neprodleně oznámit policii dopravní nehodu, při které dojde ke zranění nebo usmrcení osoby, k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidlech včetně přepravovaných věcí částku 100 tisíc korun, k poškození komunikace nebo ke hmotné škodě na majetku třetí osoby.

V roce 2009 se na pozemních komunikacích kraje Vysočina stalo celkem 1 566 dopravních nehod. V loňském roce došlo k nárůstu dopravních nehod vůči předešlému roku o téměř 51 procent. „Větší počet dopravních nehod v loňském roce oproti roku 2009 souvisí především se změnou legislativy. Statistické srovnání vývoje nehodovosti roku 2009 a 2010 je tedy neobjektivní “, uvedl kpt. Bc. Pavel Doležal, vrchní komisař Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství kraje Vysočina.

statistika_nehody_vysocina
Při dopravních nehodách v roce 2010 zemřelo na silnicích kraje Vysočina 52 osob, což je o 17 osob více než v roce 2009 (nárůst o 49 procent). Pokud budeme porovnávat rok 2010 a rok 2009 z hlediska počtu zraněných, tak v roce 2010 došlo při dopravních nehodách na silnicích kraje Vysočina ke 118 těžkým zraněním, v roce 2009 k 174 těžkým zraněním (tedy k poklesu o 32 procent). Lehce zraněných osob v roce 2010 bylo 1 148 a v roce 2009 jich bylo 1 102 (pokles o 4 procenta). V roce 2010 byl u 216 viníků dopravních nehod zjištěn alkohol. V roce 2009 bylo těchto viníků o 16 více. Hmotná škoda, která byla vyčíslena na havarovaných vozidlech a dalším majetku, dosáhla v roce 2010 částky 190 963 000 korun, což je o 35 procent více než v roce předešlém roce. V předešlém roce činila hmotná škoda při dopravních nehodách 140 983 000 korun.

Nejčastější příčiny dopravních nehod v loňském roce v kraji Vysočina jsou podle kpt. Mgr. Petera Halána, vrchního komisaře Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství kraje Vysočina především nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nesprávné předjíždění a nedodržení bezpečné vzdálenosti. S nedodržením bezpečné vzdálenosti jako s příčinou dopravní nehody se více setkáváme ve městech, kde je vyšší hustota silničního provozu. Mezi velmi časté příčiny tragických dopravních nehod patří nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. V místě, kde se stala smrtelná dopravní nehoda, dochází k technickému posouzení daného místa a přijímají se taková opatření, aby již k takovýmto nehodám nedocházelo. Po realizaci těchto opatření však nelze stoprocentně zabránit dalším dopravním nehodám, ale velmi výrazně se v daném místě snižuje jejich počet.

statistika_nehody_vysocina_02
Dálniční oddělení ve Velkém Beranově má na starosti 95 km dálnice D1 procházející přes území kraje Vysočina. „Mezi nejčastější příčiny dopravních nehody na úseku dálnice D1 v kraji Vysočina jsou překročení rychlosti, plně se nevěnování řízení vozidla a nedodržení bezpečné vzdálenosti“, uvedl npor. Bc. David Jirák, zástupce vedoucího dálničního oddělení ve Velkém Beranově Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. „V loňském roce se na úseku dálnice kraje Vysočina staly dvě smrtelné dopravní nehody. U obou dopravních nehod byla hlavní příčina plně se nevěnování řízení vozidla“, doplnil npor. Bc. David Jirák.