REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Kraj Vysočina vyplatil čtyřem stovkám studentů vybraných technických a řemeslných oborů první letošní studijní a motivační stipendia. Po uzavření prvního pololetí aktuálního školního roku kraj potvrdil rozdělení částky vyšší než 1,3 miliónu korun. Na motivační stipendia dosáhlo 34 % žadatelů ze středních škol, z toho na prospěchové stipendium 29 %.

„Z našich statistik vyplývá, že prospěchové stipendium, tedy podpora studentů s dobrými studijními výsledky, má vysoký efekt. Počet žáků, kteří na tuto krajskou podporu dosáhli, vzrostl oproti loňsku o šest procent,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

REKLAMA

Mezi nejúspěšnější studenty středních škol, kteří žádají a získají stipendia, patří například instalatéři. Jednoznačně nejúspěšnější jsou pak jemní mechanici, jejichž vzdělávání v kraji zajišťuje jediná škola – Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava. Tento obor je jedinečný i v rámci celé České republiky.

V porovnání s loňským rokem požadavek škol za stejně dlouhé období vzrostl. Prospěchové stipendium je totiž nově stanoveno ve výši 2 000 korun za pololetí, dříve činilo tisícovku. Podle aktualizovaných pravidel však žadatelé o krajská motivační stipendia pro žáky vybraných oborů středních škol musí prokázat vyšší motivaci ke studiu – lepší studijní výsledky.

Od školního roku 2010/2011, kdy byl systém motivačních stipendií Kraje Vysočina zaveden, bylo mezi úspěšné žadatele vyplaceno celkem 17 513 000 korun, z toho nejvýše se vyšplhala částka za školní rok 2013/2014, a to na 3 291 000 korun. V podporovaných letech o studijní i motivační stipendia Kraje Vysočina požádalo 14 740 žáků. Aktuální počet podporovaných oborů, jejichž studenti mohou žádat o motivační stipendia, je dle Pravidel Rady Kraje Vysočina 23. Mezi nově zařazené obory patří například Montér suchých staveb nebo Elektromechanik pro zařízení a přístroje.

REKLAMA