OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Pětaosmdesát základních škol a víceletých gymnázií z celého regionu se letos přihlásilo do krajské soutěže Poznej Vysočinu. Mezi finalisty pořadatelé hledali děti, které mají o rodném kraji více znalostí, než mohly načerpat z učebnic pro II. stupně základních škol.

„Nejlépe si se zadáním finálového kola v Jihlavě poradil žďárský gymnazista Marek Váša, umístil se tak před Pavlem Dvořákem z Pelhřimova a Aničkou Šotolovou rovněž ze žďárského gymnázia,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová. Finálového kola se účastnilo 158 dětí, čtyřicet nejúspěšnějších vyrazí v květnu na dvoudenní výlet do Prahy.

Letošní už devátý ročník soutěže pro žáky druhých stupňů základních škol a víceletých gymnázií v Kraji Vysočina oslovil celkem 85 škol. Ze školních kol postoupili do krajského finále vždy jeden nejlepší chlapec a dívka.

REKLAMA

Finálové otázky byly vybrány, stejně jako v minulých letech, nejen z oblasti geografie nebo zemědělství, ale například i literatury, sportu nebo orientace ve znalosti místních výrobních značek a v partnerských regionech Vysočiny.

Výsledky 9. ročníku soutěže POZNEJ VYSOČINU

1. Marek Váša, Gymnázium Žďár nad Sázavou, celý test zvládl na 90 %, ztratil jen 5 bodů

2. Pavel Dvořák, ZŠ Pelhřimov, Krásovy Domky

3. Anna Šotolová, Gymnázium Žďár nad Sázavou

4. Jitka Waldhauserová, Gymnázium Jihlava

5. Lukáš Chrást, Gymnázium Nové Město na Moravě

6. Eliška Jelínková, ZŠ Chotěboř, Smetanova

7. Aleš Matějíček, ZŠ Polná

8. Gabriela Homolová, ZŠ a MŠ Bory

9. Michal Pavlas, ZŠ Chotěboř, Smetanova

10. Karolína Novotná, ZŠ a MŠ Jimramov

poznej vysocinu vitezove KR VYS

Zleva Anička Šotolová, Marek Váša a Pavel Dvořák. Foto: Kraj Vysočina

Vítěz letošního ročníku Marek Váša má v oblibě hlavně zeměpis. Při závěrečném ceremoniálu nešetřil chválou na svého gymnazijního učitele zeměpisu, pana Veselského, díky němu měl skvělou přípravu. Jeho spolužačka Anička Šotolová by v budoucnu ráda studovala práva nebo medicínu, vzor má v rodině. Pavel Dvořák, kterého baví hlavně matematika, se rozhodl, že začne na soutěž připravovat i svou mladší sestru Anežku, protože by byl rád, aby se soutěže za rok dva také zúčastnila.

Zajímavostí, která vyšla najevo ze statistických propočtů při hodnocení soutěže, je fakt, že prvních pět nejrychlejších řešitelů se nedostalo mezi 40 nejlepších pozvaných na výlet do Prahy. Spěchat s odevzdáním testu se tedy letos příliš nevyplatilo. Nejrychlejší čas odevzdání byl 11:58, nejúspěšnější řešitelé test zvládli zhruba za 80–22 minut. Poslední pozvání na výlet do Prahy získal účastník, který test zvládl na 56 %. A pokud jde o poměr úspěšnosti chlapců a děvčat, děvčat se na pražský výlet nominovalo 27, chlapců pojede 13.

Čtyřicítka nejlepších řešitelů soutěže získala cestovní poukaz na nezapomenutelný dvoudenní výlet do Prahy, kde je naplánována návštěva Botanické zahrady, divadelního představení a Parlamentu ČR, a tři nejlepší se radovali z moderní elektroniky v podobě chytrých telefonů. Takto velkorysé ocenění mohlo být pro děti připraveno především díky podpoře obou partnerů. Soutěž organizuje Kraj Vysočina spolu se společnostmi NET4GAS a PSJ.

Poznámka pro rodiče: Součástí materiálů, které prvních čtyřicet nejúspěšnějších soutěžících obdrželo, byly také velice důležité pokyny a organizační záležitosti – cestovní a průvodní informace a spojení na koordinátora cesty. Nezapomeňte potvrdit účast svých dětí na výletě, který je pro ně odměnou za úspěšnou účast v soutěží, a v pátek 18. května je přivézt do Jihlavy k výletnímu autobusu. Více informací je ve složce, která byla součástí předaných cen. Pokud by bylo třeba poskytnout další informace, je možné obrátit se na Radima Hoška, oddělení tiskové Krajského úřadu Kraje Vysočina, tel.: 724 650 269, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kompletní výsledky finálového kola budou v průběhu příštího týdne e-mailem zaslány na adresy zúčastněných škol.

 

REKLAMA