solarni_panelLikvidační vyhláška na obnovitelné zdroje připraví Českou republiku až o pět tisíc pracovních míst, které s sebou mohly v tomto roce přinést investice do fotovoltaiky. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace nyní reálně hrozí, že se kapitál českých a zahraničních investorů postupně přesune směrem na východ, kde má energetika v oblasti obnovitelných zdrojů volné ruce. A i stát se tak díky ní dobrovolně připravuje o desítky miliard korun.

„Podle našich informací a propočtů budou dopady vyhlášky na českou ekonomiku mnohem vážnější, než že dojde na několik dalších let k zastavení využívání energie z obnovitelných zdrojů. Pokud vyhláška vstoupí v platnost, připraví o práci tisíce lidí, nedá šanci vzniknout novým pracovním místům a naprosto nepochopitelně připraví státní kasu o miliardy,“ upozorňuje na možné důsledky regulace odborník na fotovoltaiku a předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák. Přitom investice do obnovitelných zdrojů mohou České republice výrazně pomoci v protikrizové politice státu.

Fotovoltaický byznys v ČR v ohrožení

Kontroverzní vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu stanovuje účinnost nově instalovaných solárních článků dle typu mezi šestnácti až dvaadvaceti procenty, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok, který povede k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů. Šance na zlepšení situace může přinést nová vláda, která schvalování vyhlášky zastaví. Asociace na to však nečeká, a proto se před několika týdny také obrátila na Evropskou komisi, která se likvidační vyhláškou bude v následujících týdnech zabývat.

„Nesmyslné požadavky, které s sebou vyhláška přináší, nechápou ani odborníci v dalších zemích Evropy, kde jsou energetické trhy obnovitelných zdrojů velice liberalizované a dobře fungují,“ dodává generální sekretář České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Nikde v Evropě totiž nemá podobná regulace ze strany státu obdoby. Asociace proto věří, že nová vláda vyhlášku neschválí.

REKLAMA