eglobe lhota stavba ikonaSoutěž E.ON Energy Globe Award ČR, jejíž iniciátorem v České republice je energetická společnost E.ON, a která je také často nazývána jako udílení „ekologických Oskarů“, zná již svého vítěze. Ceny vítězům jednotlivých soutěžních kategorií předali během finálového večera v pražském klubu SaSaZu patroni z řad známých osobností. I letos se projekty šetřící energii ucházely o prvenství v sedmi kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. O absolutním vítězi rozhodla veřejnost hlasováním na internetu a také diváci v sále během finálového večera. Absolutní prvenství v letošním ročníku patří Bohumilu Lhotovi s jeho unikátním otáčivým domem.

Projekt ekologického domu do extrémních podmínek, který zvítězil také v kategorii Kutil, je raritou na celém světě. Jedná se o otáčivý dům stojící uprostřed ohromného kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů domu. Díky důmyslnému mechanismu lze místnosti domu natáčet do jednotlivých světových stran. Dům Bohumila Lhoty se tak doslova otáčí za sluncem. Navíc je možné ho schovat až dva metry pod zem, takže se v zimě nemusí jeho obyvatelé obávat mrazů. Do zmiňovaného bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely.

REKLAMA

Celkový vítěz letošního finále „ekologických Oskarů“ získal jako hlavní cenu od generálního partnera ŠKODA AUTO Česká republika, automobil ŠKODA Citigo CNG Green tec a také malou plničku CNG Compact MJ05 od společnosti MOTOR JIKOV Group. Unikátem mezi cenami byla jediná pračka, která si na sebe vydělá. Pračka, která umí rozpoznat přechod na nízký tarif elektřiny a tím vám šetří peníze. Tato pračka s názvem gorenje, powered by E.ON W01 EON/LT vznikla partnerstvím energetické společnosti E.ON a společnosti GORENJE spol. s.r.o. a spatřila světlo světa právě v rámci slavnostního vyhlášení.

Vítězové ostatních jednotlivých kategorií získali od generálního partnera, společnosti ŠKODA AUTO Česká republika roční zápůjčku vozu ŠKODA Citigo na stlačený zemní plyn (CNG) a další velmi zajímavé ceny od ostatních partnerů soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Nejlepší projekt letošního ročníku se také zúčastní světového finále soutěže zaměřené na úspory energie a ochrany životního prostředí.

V letošním roce se do soutěže zapojilo celkem 165 soutěžících, kteří zaslali své projekty do sedmi kategorií. Díky soutěži se do povědomí veřejnosti stále více dostává fakt, že pro kvalitu životního prostředí může mnoho udělat každý z nás. Hlavním posláním této soutěže je totiž národní i mezinárodní zviditelnění energeticky úsporných projektů.
Během večera byla udělena také Cena eko energie, která je součástí soutěže nejlepších energeticky úsporných projektů E.ON Energy Globe Award. Smyslem vzniku této ceny je přirozeně podpořit aktivní přístup k ochraně životního prostředí.

V souladu se svou dlouhodobou strategií prosazování ekologie a energetické efektivity se tak společnost E.ON rozhodla ocenit jeden z projektů v kategorii Mládež, konkrétně projekt Střední školy obchodu a služeb v Jihlavě na Využití papírového odpadu, který se dostal do užší nominace letošního kola E.ON Energy Globe Award ČR. Projekt, který obdržel v hlasování široké veřejnosti nejvíce hlasů, získá finanční částku ve výši 298 041 Kč. Částka vychází z objemu ekologicky šetrné elektřiny prodaného zákazníkům E.ON Energie, a.s. z řad domácností (produktová řada EkoElektřina) a podnikatelů (produktová řada EkoStandardPower).
Záznam z celé akce proběhne 13. října 2012 od 21:45 na ČT1.

Finálové projekty jednotlivých kategorií:

KATEGORIE ZEMĚ
1. místo: Ostrovní dům / Ing. Arch. Pavel Fojt (Praha)
2. místo: Pasivní administrativní budova OTAZNÍK / INTOZA s.r.o. (Ostrava)
3. místo: Cihelný blok Heluz Family 2in1 / HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. (Dolní Bukovsko)

KATEGORIE OHEŇ
1. místo: Nemocnice Nové Město na Moravě – energetické úspory se zárukou / AB Facility a.s. (Praha)
2. místo: Využití odpadního tepla objektů IDSC Mladá Vožice / IDSC, spol. s.r.o. (Mladá Vožice)
3. místo: Ekologická parní mikrokogenerační jednotka / Luboš Harník (Napajedla)

KATEGORIE VODA
1. místo: Projekt vodního hospodářství – Horská chata Kleť / JUDr. Ladislav Faktor (České Budějovice)
2. místo: Systém výdeje kapalin do ostřikovačů FlowControl / FlowControl s.r.o. (Třebíč)
3. místo: Byty Ostrava / WATERSAVERS, s.r.o. (Brno)


KATEGORIE VZDUCH
1. místo: Ekologicky vstřícné hotelnictví; společenská odpovědnost a ekologie začíná prvně
u člověka / Hotel ADRIA (Praha)
2. místo: Plnicí stanice „CNG“ a její využití v pekárně Srnín / K III, spol. s r.o. (České Budějovice)
3. místo: Phoenix / Phoenix Air s.r.o. (Letohrad)

KATEGORIE MLÁDEŽ
1. místo: Komplexní projekt úspor spojený se soutěží o energeticky nejúspornější základní školu
v Praze 13 / ENESA a.s. (Praha)
2. místo: Mini GLOBE Games / Gymnázium Kadaň (Kadaň)
3. místo: Ekologický portál pro MŠ a ZŠ / Junák – svaz skautů a skautek ČR středisko Vavéha (České Budějovice)

KATEGORIE OBEC
1. místo: Exkurzní centrum kogenerační výroby / Tepelné hospodářství Trhové Sviny, spol. s.r.o. (Trhové Sviny)
2. místo: Využití OZE pro zásobování teplem Města Bechyně / ERDING, a.s. (Brno)
3. místo: Úspory energií v obci Kouty / Obec Kouty

KATEGORIE KUTIL
1. místo: Ekologický dům do extrémních podmínek / Bohumil Lhota (Zásada)
2. místo: měřícídům.cz / Ing. Radim Štefan (Mělník)
3. místo: Pasivní dům ze slámy se zemním výměníkem a TS / Jaroslav Šintaj (Albrechtice)


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz