Úspěšně ve středu skončila rozsáhlá pátrací akce. Pohřešovaný muž se nacházel ve špatném psychickém stavu a hrozilo bezprostřední nebezpečí, že by si mohl chtít ublížit. Vypátral jej policejní psovod.

V úterý 1. prosince v nočních hodinách se dostavil na obvodní oddělení v Jindřichově Hradci muž, který policistům uvedl, že od ranních hodin pohřešuje svého dvaačtyřicetiletého syna. Otec vyjádřil důvodnou obavu, že by si syn mohl chtít ublížit. Také policistům sdělil synovo telefonní číslo, ale jeho mobilní telefon byl od rána nedostupný. Policisté současně zjistili, že pohřešovaný muž zřejmě odjel osobním vozidlem z místa svého bydliště a jel neznámo kam. Získali proto jeho přesný popis, aby mohli vyhlásit pátrání a operativně informovat ostatní policejní hlídky.

REKLAMA

Do spolupráce při pátrání byli po půlnoci zapojeni také policisté z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, protože jedním z míst, kde by se muž mohl vyskytovat, bylo okolí obce Staré Ransko, kde má rodina pohřešovaného rekreační chalupu. Do akce operační důstojník integrovaného operačního střediska vyslal kolem jedné hodiny v noci policejní hlídku z obvodního oddělení v Chotěboři. Policisté vypátrali mužovo vozidlo, našli ho v obci zaparkované na parkovišti za hasičskou zbrojnicí. Vozidlo bylo uzamčené a kapota motoru byla studená. Pátrání v bezprostředním okolí vozidla výsledky nepřineslo, tak se hlídka vydala k rekreační chatě. Vchodové dveře byly uzamčené a okna zabezpečená okenicemi. Ani v blízkém okolí chaty se muž nenacházel.

K chatě přijel v noci i otec pohřešovaného a po otevření chaty zjistil, že syn uvnitř skutečně byl, protože tam zůstaly jeho veškeré osobní doklady a také dopis na rozloučenou. Policisté nemohli nic podcenit a museli rychle jednat. Operační důstojník proto ještě v noci na místo vyslal policejního psovoda a společně s policisty z Chotěboře propátrávali okolí rekreační chaty, lesní porost nad ní, přilehlé okolí i břehy rybníků. Pátraní však bylo bezvýsledné.

Na osmou hodinu ranní byla na místo svolána rozsáhlá pátrací akce, do které se zapojilo 34 policistů z havlíčkobrodského územního odboru včetně čtyř policejních psovodů. Na pomoc bylo přizváno také 18 profesionálních a dobrovolných hasičů. Začalo plošné pátrání rozdělené do sektorů na rozloze zhruba deseti kilometrů čtverečních. Do pátrací akce se v průběhu dopoledne policisté pokoušeli zapojit také policejní vrtulník, ale jeho nasazení nedovolovaly povětrnostní podmínky.

Kolem půl druhé přišla od hlídek dobrá zpráva – pohřešovaný byl nalezen v lesním porostu v místech zvaných Řezníkův les. Vypátral ho policejní psovod. Muž neměl viditelná zranění, ale byl silně podchlazený. Policisté jej dopravili na příjezdovou cestu ve Starém Ransku a zavolali zdravotnickou záchrannou službu. Posádka si muže převzala a po prvotním vyšetření na místě ho převezla do zdravotnického zařízení.