Od února do začátku dubna 2017 se v Křížové chodbě bývalého dominikánského kláštera – dnes Hotel Gustav Mahler – koná výstava k výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Kromě ní samotné připomíná především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu – na dosah a bez mnohahodinových front.

Exponáty ve speciální vitríně doprovázejí zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami. Rozšířený koncept výstavy se zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české i evropské historie – krále a císaře Karla IV.

REKLAMA

Kromě samotných mistrovských replik klenotů je k vidění i mnoho dalších tematických exponátů připomínajících období středověku – např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky.

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II. a pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a aktuálně také repliku cášské koruny. Na mnohasethodinové realizaci zlatnických prací se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi.

Vstup na výstavu je z Křížové ulice kolem hotelové recepce a restaurace rovně do Galerie v Křížové chodbě. Organizované skupiny nad 15 osob je třeba ohlásit telefonicky. Pro skupiny nad 20 osob je možné objednat komentovanou prohlídku (2x denně – před otevírací dobou v 8.45 a před zavírací dobou ve všední dny v 16.15 – za příplatek ke vstupnému ve výši 10 Kč/os.). Vstupné: 20 Kč – děti MŠ, 45 Kč – děti ZŠ, 55 Kč – studenti SŠ, 65 Kč – senioři a studenti VŠ, 90 Kč – dospělí, 20 Kč – foto.

Výstava se koná pod záštitou náměstkyně primátora statutárního města Jihlavy Jany Mayerové.

ceske korunovacni klenoty repliky jihlava TZ

Výstava České korunovační klenoty na dosah

Galerie hotelu Gustav Mahler

Křížová chodba bývalého dominikánského kláštera

Křížová 4, Jihlava

9. 2. – 2. 4. 2017

/25. 3. 2017 výstava redukována s ohledem na jiný program hotelu – výstava modelářů/

Otevřeno denně kromě pondělí; úterý–pátek: 9.30–16.30, sobota a neděle: 10.00–16.00

www.ceskekorunovacniklenoty.cz