Milan Selinger je amatérský sportovec, který se věnuje silovému trojboji se specializací na bench-press. Také jej lze titulovat jako vicemistra Evropy v bench-pressu v kategorii mužů do 105 kilogramů nebo mistra České republiky v bench-pressu v kategorii do 105 kilogramů v letech 2012 a 2013. Náleží mu i takzvaný zlatý hattrick z letošních jarních soutěží, kdy se stal dokonce trojnásobným mistrem republiky. Přestože takové úspěchy vyžadují mnoho úsilí a času stráveného v posilovně, našel si Milan Selinger chvíli, aby zodpověděl otázky Jaroslava Drahoše.

milan selinger rozhovor jaroslav drahos

REKLAMA

Popište na úvod vaši sportovní disciplínu?

Tento druh sportu nepatří mezi olympijské sporty. Není tolik vidět a zvýrazňován jako právě sporty, které mají nejvyšší vrcholnou soutěž zmiňované olympijské hry. Silový trojboj je sport, v kterém vrcholnou soutěží jsou jednou za čtyři roky světové hry. Bench-press se provádí v lehu na zádech na lavici. Činkaje držena nadhmatem v napjatých pažích, palce kolem činky. Kontrolovatelně se spustí k hrudníku a následuje dynamický zdvih opět do napnutých paží. Stejně jako u ostatních cviků, i u bench-pressu je důležité správné držení těla. Silový trojboj se skládá ze třech disciplín: dřep, bench-press a mrtvý tah.

milan selinger rozhovor jaroslav drahos v akci 1

milan selinger rozhovor jaroslav drahos v akci 3

milan selinger rozhovor jaroslav drahos v akci 2

Foto: archiv Milana Selingera

Kolik let se tomuto sportu věnujete a kdo vás k tomu přivedl?

Bench-pressu se věnuji závodně osm let. Konkrétně k tomuhle sportu jsem se dostal náhodou. Tehdy mě oslovil kamarád Pavel s tím, že by potřeboval parťáka, s kterým by mohl trénovat. Souhlasil jsem a začali jsme spolu chodit trénovat do posilovny. Já jsem toho času už asi sedm let cvičil, ale bez výrazných cílů a převážně jen to, co mi šlo a bavilo mě. V posilovně působil amatérský oddíl s nynějším názvem Powerlifting Jihlava, který je registrován v Českém svazu silového trojboje (ČSST) ve federaci IPF (International Powerlifting Federation = Mezinárodní federace silového trojboje – pozn. red.). Zpočátku mě to moc nezajímalo, ale vše se časem změnilo. Po roce jsem se začal směrovat na disciplínu bench-press. V roce 2009 jsem se účastnil prvních závodů v bench-pressu a o čtyři roky později jsem k tomu přidal další dvě disciplíny a začal se věnovat i silovému trojboji.

Jak musíte dodržovat životosprávu?

U mě se nedočkáte nějakých převratných tipů, jak se stravovat, abych mohl zvedat a přidávat i nějaká kila navíc. Můj jídelníček není nijak záludný a skládá se ze všeho, na co mám zrovna chuť. Snažím se jíst tak, abych se najedl a byl dostatečně sytý a měl tak energii na trénink. Stane se občas, že to s jídlem i přeženu a je mi zle, ale holt takový už jsem a jiný asi nebudu. Nejsem zastáncem diet. Vždy říkám, že v břiše mám schovanou sílu. (smích)

Jaké máte další sportovní ambice?

V budoucnu bych se chtěl stát konkurenceschopným vůči závodníkům na mistrovství Evropy či světa. Věnuji se samostatnému bench-pressu v podpůrném dresu a dostal jsem se svými výkony do elitní skupiny ve váhové kategorii do 105 kilogramů. Rád bych se dostal mezi první osmičku těchto borců a měl tak šanci bojovat o lepší a lepší umístění mezi touto špičkou.

Jaké máte další koníčky mimo tohoto sportu?

Sportu se věnuji po práci, tedy v mém volném čase. Je to pro mě celkem dost náročné. Kromě vlastního tréninku pomáhám i ostatním s přípravou na závody. V posilovně trávím poměrně dost volného času, takže jediné, čemu se v posledních měsících dále věnuji, je plavání. Chodím jednou týdně plavat, a to v den, kdy je posilovna zavřená. Díky tomu mohu pro změnu plaváním trénovat fyzičku a takzvané „kardio“, jak tomu sám říkám. Jinou aktivitu z hlediska sportu bych už asi nezvládl.

Nelitoval jste nikdy, že vaše nasazení a vítězství není na veřejnosti vidět tak jako u profesionálů?

Tímto sportem si nevydělám a věnuji se mu amatérsky ve volném čase až po zaměstnání. Nikdy jsem o tom asi ani nepřemýšlel, jaké by to bylo být profesionálním sportovcem. Dostávat plat za to, že se účastním národních soutěží a reprezentuji Českou republiku i na mezinárodních závodech. Když se nad tím tak zamyslím, tak jsem snad i rád, že jsem amatérský závodník. Není kolem mě tak živo jako u profesionálních sportovců. Dá se říct, že mám klid.

Která prohra vás nejvíce mrzela?

Nerad vzpomínám na mistrovství Evropy v italském Terni. Na závody jsem tehdy jel s ostatními závodníky a cestu jsem měl z poloviny hrazenou svazem. Měl jsem natrénováno na celkem slušnou váhu, a tak jsem byl rozhodnutý ukázat, co ve mně je, a nechtěl jsem svazu udělat ostudu. Nakonec se ovšem závody nepovedly, ze třech pokusů jsem zapsal až ten poslední. Pak se mi vybaví také jeden z národních závodů, kdy jsem byl na mistrovství republiky ve své váze favoritem. Tehdy jsem prohrál asi o 2,5 kilogramu. Nedokázal jsem vůbec zabrat, koncentrace byla po druhém pokusu pryč, motivace se rozplynula a už jsem nedokázal zaútočit, abych vytlačil víc než soupeř, se kterým jsem prohrál.

Jaké máte pocity při vítězství a nad čím přitom uvažujete?

Pokud se mi podaří, že jsem na stupni vítězů, nebo se podaří zvednout to, co jsem trénoval, tak mi hlavou proběhne jen jedno: čas strávený v posilovně, dřina, nadávání a bolest, to vše za tohle stálo. Tohle je ten moment, kdy si uvědomím, že mi to za to stojí a chci pokračovat, dál se snažit zlepšit, postupovat krůček po krůčku dopředu a hlavně se nezranit.

TITULY A VÍTĚZSTVÍ

  • vicemistr Evropy v bench-pressu v kategorii mužů do 105 kg tělesné hmotnosti
  • mistr ČR v bench-pressu v kategorii do 105 kg v letech 2012 a 2013
  • bronzový na mistrovství ČR v silovém trojboji v kategorii mužů do 105 kg v letech 2015 a 2016
  • trojnásobný mistr republiky z jara 2017, tzv. zlatý hattrick za soutěže: MČR bench-press RAW (bez podpůrného dresu), MČR v silovém trojboji EQ a MČR v bench-press EQ, vše v kategorii do 105 kg mužů

Jak trávíte ten opravdu volný čas?

Ve volném čase rád relaxuji. Mám všeho dost a chci si odpočinout a nabrat zase trochu sil do dalších tréninků. Jsem rád v teple domova, zahraju si nějaké hry na PC nebo si pustím film. Udělám si něco dobrého k jídlu a odpočívám. Občas vyrazím s přáteli nebo se jdu odreagovat do tanečního klubu a dám si nějaké to pivko. Prostě chvilku nemyslet na to, že mě v pondělí opět čeká trénink.

Chtěl byste na závěr ještě něco sdělit čtenářům?

Ano rád. Tento sport je mou součástí, mým životním stylem. V mém srdci je touha něco dokázat. Hraji podle pravidel a jsem šťastný, když se závod vydaří tak nějak podle představ. Ovšem bez podpory naší činnosti od města či kraje by to šlo mnohem hůř. Velmi si této pomoci s kolegy vážíme a děkujeme za ni.

Jaroslav Drahoš