Staré injekční stříkačky, kleště a nástroje, u kterých mnohdy i zdravotníci tápou, k čemu sloužily. V jihlavské nemocnici odstartovala výstava historických předmětů. Prohlédnout si ji může každý, kdo do nemocnice zavítá. Ve vitrínách nechybí ani další pomůcky, které se podařilo nashromáždit nejenom od zaměstnanců nemocnice.

Exponáty do pěti vitrín se několik měsíců sháněly u lékařů a sestřiček jihlavské nemocnice. Spoluautory jsou tedy desítky lidí, kteří ve svých domácích archívech našli často zapomenuté předměty. Některé byly dodány také ze Střední zdravotnické školy v Jihlavě. „Jsme rádi, že se výstavu podařilo dát dohromady. Je určena nejenom pro veřejnost, ale i pro naše zaměstnance. Při pohledu do vitrín se mnoha z nás vybavilo množství vzpomínek,“ usmívá se ředitel nemocnice a chirurg v jedné osobě Lukáš Velev.

REKLAMA

Foto: archiv Nemocnice Jihlava

U každé věci měli autoři výstavy snahu přijít na to, k čemu sloužila, což mnohdy nebylo jednoznačné. Poté následoval další krok, a sice udání času, kdy se daná věc používala. 

Součástí výstavy jsou rovněž bannery na zdi. Tam jsou informace od vzniku nemocnice v Jihlavě po současnost. Hlavní jsou fotografie, které se skenovaly z kronik jednotlivých oddělení a získávaly od zaměstnanců. Nechybí ani fotografie ze současného moderního zázemí. Na místě je také televize, která promítá spoty z různých oddělení.

Výstava se nachází v přízemí pavilonu G u magnetické rezonance, v blízkosti bufetu Slunečnice. Nahlédnout pod roušku historie bude možné půl roku.