Jivno na Českobudějovicku a Valtínov a Lipolec na Jindřichohradecku. Do vodojemů těchto tří obcí dovážejí kvůli dlouhotrvajícímu suchu a extrémním teplotám vodohospodáři vodu cisternami.

„Tato místa jsou odkázána na místní zdroje vody, které je nyní nedostatek. Například vodojem Jivno jsme zaváželi vodou o uplynulém víkendu, poslední zavážku jednou cisternou o objemu 10 metrů krychlových jsme dělali včera,“ uvedla mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.

REKLAMA

Obyvatelé ostatních měst a obcí, kde společnost vodovodní síť provozuje, se o dodávky pitné vody bát nemusí. Většina území jižních Čech je totiž zásobena vodou z Vodárenské soustavy Jižní Čechy, pro kterou je zdrojem vodní nádrž Římov. Místní zdroje, jako jsou studny a vrty, vodohospodáři pravidelně monitorují. Především u studen je pokles vody již významný. 

„Ozývají se nám majitelé studen, kteří nejsou připojeni na veřejný vodovod, se žádostí o zavážku vody, protože jim studna vyschla. Pitnou vodu zavážíme také do vodojemu v obci Ostrovec, kde vodohospodářský majetek neprovozujeme,“ doplnila mluvčí.

Sucha navíc zvyšují spotřebu pitné vody, která významně narůstá především v turisticky hojně navštěvovaných oblastech. Například ve Frymburku se běžná spotřeba vody pohybuje okolo 5 litrů za vteřinu, nyní je to 12 litrů. Téměř dvojnásobný nárůst zaznamenali vodohospodáři i v Lipně nad Vltavou. Na některých místech proto starostové požádali obyvatele, aby vzhledem k situaci zvážili zalévání zahrad pitnou vodou, mytí aut nebo třeba napouštění bazénů. 

I v oblastech, kde je vody dostatek platí pro bezpečné napouštění zahradních bazénů několik pravidel. Nesprávný postup totiž může způsobit potíže nejen jejich majitelům, ale také například sousedům. „Chcete-li bazén naplnit z vodovodní přípojky, napouštějte jej pomalu a mimo odběrovou špičku. Odběr předem oznamte na linku naší společnosti 800 120 112, kde vám také poradí s dalšími možnými alternativami, jak svůj bazén napustit,“ poradila závěrem Jitka Kramářová.


Úspory energie sledujte na EnergyTV