Na farmě v Rybníčku nedaleko Pelhřimova, kde se koně připravují na filmová natáčení, od loňského září funguje jezdecký a chovatelský kroužek pro děti. Kromě toho, že se školáci učí pečovat o koně a také na nich jezdí, se nově připravují i na natočení vlastního filmu.

„V současné době kroužky navštěvuje více než tucet dětí, a protože jsme stáj filmových koní, chceme jim umožnit poznat také svět před i za kamerou. Vymysleli jsme tedy projekt, který připravujeme od podzimu a uskutečnění by se měl dočkat do konce tohoto školního roku,“ říká Nela Kyselová, jednatelka Jezdeckého klubu Stáj Filmko, který kroužek v Rybníčku provozuje.

REKLAMA

Jezdecký kroužek se v zimních měsících občas změnil na výtvarný. Děti podle své fantazie kreslily návrhy pohádkových postav na loutky a také se podílely na přípravě filmových kulis.

Malí koňaři se od podzimu podílejí na vzniku autorské pohádky, která bude zčásti loutková a zčásti hraná a zahrají si v ní samy děti z kroužku. „Budou vodit loutky v kulisách, které během zimy pomáhaly vyrábět, a v pohádce si zahrají jednak samy sebe, jednak některé pohádkové postavy,“ pokračuje Kyselová.

Příběh nebude postrádat nic z toho, co má správná pohádka mít. „Nebudou v ní chybět klasické prvky, které do pohádky patří – boj dobra se zlem, čáry a kouzla a samozřejmě dobrý konec,“ prozrazuje filmový zbrojíř a šermíř Pavel Plch, který se v kroužkové pohádce ujme režie, kamery i střihu.

A takto bude vypadat rybníčkovský pohádkový hrad. Foto: archiv JK Stáj Filmko

A samozřejmě nelze zapomenout na koně. „Děj se bude točit kolem kouzelného poníka, kterého ukradne zlý čaroděj. Děti se ho ale vydají zachránit, při čemž budou plnit různé úkoly spojené s koňmi,“ nastiňuje horsemaster Václav Plánka, který se v pohádce kromě koordinace koní stará i o scénář. „Spolu s dětmi si zahrají naši koně. Stejně tak využijeme lokace na našem statku a v jeho blízkém okolí,“ uzavírá Plánka s tím, že natáčet se bude v první polovině května.