Ceníme si u školáků zájmu o novinářské řemeslo. Na důkaz toho zveřejňujeme dva články žáků z pelhřimovské základní školy Osvobození, kteří se s našimi čtenáři chtějí podělit o zážitky z výletu do Národního divadla.

 

REKLAMA

Výlet do Národního divadla

Nevšední kulturní zážitek v podobě návštěvy Národního divadla (dále ND) v Praze měli žáci 8. a 9. tříd Základní školy Osvobození 31. 5. 2016.

Při příchodu k autobusu se všichni těšili nejen na samotné představení, ale i na cestu, která byla velmi zábavná. Všichni si povídali, smáli se a mají vzpomínky na vtipné zážitky z cesty.

Počasí cestou do Prahy nebylo příliš přívětivé, ale déšť nikomu nemohl zkazit dobrou náladu. Po příjezdu k ND se však počasí umoudřilo a po zbytek odpoledne už svítilo slunce. Všichni byli uchváceni samotnou budovou Národního divadla. To však nikdo netušil, že uvnitř to bude… neuvěřitelné. Čekala nás jedinečná prohlídka interiéru divadla. Všichni chtěli být uvnitř co nejdříve a vidět všechnu tu krásu. Nikdo nevěděl, kam se dívat dřív, a nastalo ticho. Hltali jsme pohledy vše kolem sebe. Avšak hlavní pozornost všech přilákala úžasná hlavní opona a zdobená zeď s impozantním nápisem „Národ sobě”. Poté nám paní průvodkyně poskytla neuvěřitelnou zásobu informací k historii Národního divadla. Po čas celé prohlídky všichni mlčeli a koukali se kolem. Vystoupali jsme až na střechu k blízkosti Trig, kde byl překrásný výhled na okolí. Po skončení prohlídky jsme měli příležitost k volné procházce po Praze. Každý se rozeběhl do různých ulic a stran a využil volného rozchodu po svém.

Přišla chvíle nejdůležitější – večerní představení Strakonický dudák od J. K. Tyla. Usadili jsme se na předem určená místa v hledišti. Každý s někým diskutoval o tom, jaké to asi bude, a nikdo nevěděl, co má očekávat. V průběhu 2,5hodinového představení všichni upřeně a zaujatě sledovali pódium a neuvěřitelné herecké výkony. Po skončení jsme s nadšením tleskali nadaným hercům, kterým potlesk dokazoval naše uchvácení. Všechny třídy jsme vyšly ven a rychlým tempem se odebraly zpět k autobusu. Cestou zpět domů skoro nikdo nemluvil, všichni mlčeli, někteří spali z vyčerpání, ale i kvůli pozdní hodině, která nastala.

Celý výlet do Národního divadla byl jedním slovem nezapomenutelný.

Jménem všech žáků ZŠ Osvobození Pelhřimov, kteří se výletu zúčastnili, bych chtěla srdečně poděkovat paní učitelce Šaškové, která celý výlet zorganizovala a zajistila nám tak úžasné vzpomínky. Děkujeme.

Lucie Smrčková (9. B)

 

narodni divadlo vylet JIRI BURDA 

Výlet na představení do „Zlaté kapličky"

V úterý 31. 5. 2016 jeli žáci 8. a 9. ročníků ze ZŠ Osvobození Pelhřimov na výlet do Prahy do Národního divadla (ND). Z autobusové zastávky v Pelhřimově jsme odjížděli ve 13:45 a pokračovali jsme na dálnici D1. Cestou pršelo a u Prahy byla také bouřka. U Národního divadla ale náhle pršet přestalo a hezké počasí vydrželo po zbytek odpoledne. Šli jsme na prohlídku ND. Dozvěděli jsme se zde spoustu zajímavostí k historii ND, např. že Bedřich Smetana nebyl na slavnostní otevření pozván, okolnosti požáru ND aj. Pokud se chcete i vy dozvědět více informací a Národní divadlo si prohlédnout, neváhejte a využijte možnosti prohlídek. Následoval rozchod v okolí ND. V 18:30 jsme se sešli před divadlem, dostali jsme vstupenky a šli jsme si sednout na 2. balkon. V 19:00 začalo představení Strakonický dudák aneb Hody divých žen od J. K. Tyla. Ze známějších herců zde hráli: Taťjana Medvecká, Ondřej Pavelka, Igor Orozovič, Jan Hartl a Karel Dobrý. Představení bylo pěkné. Mně osobně se nejvíce líbilo 2. a 3. dějství. Jediné, co znepříjemňovalo kulturní zážitek, bylo teplo v hledišti. 2,5hodinové představení bylo velice zajímavé, ač byly některé pasáže zmodernizované.

Jirka Burda (9.A)