Návrh zákona z dílny ČSSD, podle kterého by mimo jiné obce měly od developera dostávat 25 % bytů v bytovém projektu pro své potřeby za nákladové ceny, by cenu bydlení u nás nesnížil, ale právě naopak. Tak vyzněla anketa, v které ČTK oslovila realitní analytiky a developerské společnosti.

Podle řady respondentů ankety by navrhovaný systém zejména zvýšil prostor pro korupci. Uvedli také, že nákladové ceny se v poslední době výrazně přiblížily prodejním. Někteří developeři by byli ochotni nabídnout část bytů obcím přednostně, ale za tržní cenu sníženou maximálně o množstevní slevu. Při navrhovaném postupu, tedy „prodeji“ za nákladovou cenu, by totiž ceny tržní vzrostly. „Pokud by developer dosáhl u čtvrtiny stavěných bytů nulové marže, musel by o čtvrtinu zvýšit marži u ostatních bytů. Výsledkem by tedy bylo citelné zvýšení ceny tržně prodávaných bytů. Za problém bych považoval i celkové pokřivení cenových relací na trhu, které by se mohlo stát podhoubím pro spekulace a korupci,“ uvedl například Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

REKLAMA

Nové znárodňování?

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy s návrhem ČSSD z ekonomického hlediska nelze souhlasit. Omezil by svobodu podnikání developerů a dalších podnikatelů ve stavebnictví. „Přitom právě dostatečný zisk je to, co developery motivuje k jejich ekonomické aktivitě. Navíc přidělování obecných bytů má značný korupční potenciál. Obecní zastupitelstva získají bezpracně majetek, s nímž budou moci nakládat zcela netržně, čili třeba právě přidělovat byty na bázi korupce,“ doplnil L. Kovanda.

Petr Bartoň ze společnosti Natland zase upozorňuje, že v případě zavedení této normy by se stavělo ještě méně, snížil by se počet nových bytů a dále vzrostly ceny. „Samy radnice by na tom přitom prodělaly. Nákladové ceny staveb, které by radnice platily, se v posledních letech výrazně přiblížily prodejním cenám. Takže představa, že radnice takto pod cenou znárodní soukromě vybudované byty, je mylná.“

Potřebujeme především efektivní legislativu

Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka je návrh ČSSD nebezpečným pokusem, který jde daleko za hranu sektorové daně. „Chtějí-li politici skutečně pomoci k levnějším bytům, nechť prosadí skutečnou kvalitní a efektivní rekodifikaci stavebního práva. Aby se na povolení nečekalo osm a více let. Ať výstavbu bytů především pro mladé rodiny podpoří daňovými úpravami,“ říká T. Kadeřábek. Daňová zátěž na bydlení je podle něj v Česku v porovnání s EU vysoká.

Podle mluvčího developerské společnosti Central Group Ondřeje Šťastného se má veřejná správa postarat hlavně o to, co nemůže zajistit soukromý sektor. Tedy především o základní stavby dopravní a technické infrastruktury, o důležité stavby pro zdravotnictví, sociální účely, vzdělávání, kulturu nebo bezpečnost. „Nemáme problém s tím byty v každém novém projektu nabídnout přednostně městu, ale to by je muselo koupit za běžnou tržní cenu sníženou maximálně o množstevní slevu. Pokud by město mělo získat až čtvrtinu bytů za výrazně nižší než tržní cenu, logicky by to se to projevilo ve zvýšení cen ostatních bytů,“ dodal O. Šťastný.

Stavební fórum