snemovna_poslanciPoslanci v pátek zamítli novelu zákona o hlavním městě Praze, která přinášela změnu voleb do pražského zastupitelstva. Předloha poslanců ČSSD měla zamezit rozdělování metropole do libovolného množství volebních obvodů, jak se to stalo před podzimními komunálními volbami.

"Rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů považujeme za nelogické, nesprávné a účelové. Jde o volební manipulaci, proti které byla po těchto komunálních volbách podána i stížnost," uvedl za navrhovatele poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

REKLAMA

Sociální demokraté požadovali, aby se volby do pražského zastupitelstva řídily regulemi pro krajské, nikoliv pro obecní volby. Sociální demokracie však narazila u koaliční většiny, což rozlítilo především úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Ten nechápal především postup Věcí veřejných.

"Mně přijde divné, že tu máme stranu, která se nedostala do pražského zastupitelstva, podává proti tomu stížnost, a zároveň teď vetuje projednání tohoto zákona," uvedl Sobotka.

Koalice nechtěla o změně zákona ani slyšet, poslanci Věcí veřejných svůj postup vysvětlili tím, že ministerstvo vnitra chystá vlastní volební kodex, který bude řešit otázku voleb komplexně.

Pražští sociální demokraté již dříve upozorňovali na to, že kvůli rozdělení hlavního města do sedmi volebních obvodů nebude mít 85 procent Pražanů šanci volit toho, koho by chtěli. "Obyvatelé metropole nebudou moci v mnoha případech volit ani primátora, který bude kandidovat pouze v jednom obvodu," poznamenal již dříve předseda tamní buňky ČSSD Petr Hulinský.

Za současného právního stavu se volby do pražského zastupitelstva konají podle zákona upravujícího volby do zastupitelstev obcí, a to i přesto, že je Praha zároveň vyšším územním samosprávným celkem. Předkladatelé upozorňují na to, že zastupitelstvo hlavního města vykonává působnost kraje a politické strany, které získají mandát v zastupitelstvu, následně pobírají příspěvek za každého zvoleného zastupitele 250 tisíc korun ročně, stejně tak jako v případě krajských zastupitelstev. Příspěvek za mandát v obecních zastupitelstvech neexistuje.

Ve volbách do zastupitelstev krajů je volebním obvodem vždy celý územní obvod kraje a jsou přesně stanoveny počty členů jednotlivých krajských zastupitelstev. Na rozdíl od toho zákon o volbách do zastupitelstev obcí umožňuje rozdělení území Prahy na volební obvody a také dává možnost zastupitelstvu určit počet svých členů pro nadcházející volební období v rozmezí 55 až 70.

zdroj: MEDIAFAX