charita vcely ikona„Pilní jako včeličky“ - tímto způsobem o sobě mluví uživatelé a uživatelky centra aktivizačních služeb pro seniory v Bystřici nad Pernštejnem, které se tak právem nazvalo v roce 2006 Včelou.  Zařízení je dle Zákona o sociálních službách zaregistrováno jako sociálně aktivizační služba pro seniory. Nejen díky své píli, ale také díky Městu Bystřice nad Pernštejnem, které zajišťuje ekonomickou stránku aktivit pro seniory, přispívá na nájem prostor a mzdu pracovnice, která je seniorům na část úvazku k dispozici, přežila Včela až do této chvíle.

Centrum využívá prostory v přízemí Domu s pečovatelskou službu v Bystřici nad Pernštejnem a je vybaveno kuchyňskou linkou, keramickou pecí, televizorem, DVD přehrávačem, počítačem připojeným na internet, posilovacím strojem, rotopedem a výtvarnými potřebami. V roce 2011 získalo centrum od Města větší prostory, o které se dělí dvakrát týdně s dalším charitním zařízením.

REKLAMA

A jak vypadá takový klasický den ve Včele?

„Ráno začínáme cvičením na židlích. Na dopolední dílně se věnujeme rukodělným činnostem, např. malujeme na sklo, vyrábíme keramiku, svíčky ze včelího vosku, navlékáme korálky, šijeme panenky, batikujeme trička, malujeme na hedvábí, zdobíme rámečky na fotografie, vyrábíme vánoční a velikonoční dekorace. Dvakrát týdně bývá i odpolední program, kdy vaříme, společně zpíváme, promítáme filmy, jdeme do cukrárny či pizzérie, grilujeme. Několikrát za rok si pro nás také připraví vystoupení děti z blízké mateřské školy,“ sdělila dlouholetá pracovnice Včely, Bc. Jana Pospíšilová.

Tradicí se staly i výlety do blízkých a vzdálenějších krajů za zajímavými památkami.

Těsně před začátkem postní doby uspořádají ve Včele masopustní odpoledne, na které se všichni velmi těší. Chodbou se line vůně smažených koblih a tóny harmoniky, která vyhrává všem přítomným maskám do kroku.

Pravidlem se stala i účast na veletrhu Medical Fair v Brně. Zde je možné potkat uživatele, jak vyrábí s nadšením různé pozornosti, které je pak možné i zakoupit.

Další významnou akcí, na kterou se všichni těší, je podzimní prodejní výstava v prostorách Včely. V samotném prodeji se zapojují přímo uživatelé. Výtěžek pak putuje na provoz zařízení a především na další materiál, který je pro zručné seniory důležitý.

 „Činnost ve Včele nás baví a máme radost, že naše výrobky jsou pořád lepší. A nejen to, ale také zábava jako masopustní odpoledne s pohoštěním. Jsme rádi, že centrum získalo nové prostory nejen pro „práci“, ale i pro sportovní náčiní a ranní cvičení, kterého využívá více uživatelů. Včela nám umožňuje aktivně trávit čas, proto díky za ni,“ sděluje nadšeně závěrem jedna z uživatelek, paní Jaroslava.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Úspory energie sledujte na EnergyTV

Facebook i-Vysočina.cz