Mladý muž poslouchající hlasitou hudbu ze sluchátek v uších, mobilním telefonem v rukou, jdoucí přes přechod pro chodce, nevidí, nevnímá, neslyší … to je ústřední motiv preventivního videa a komiksového letáku, které vytvořili policejní preventisté.

 Jejich cílem je připomínat teenagerům a ne jenom jim, nebezpečí, které jim hrozí v silničním provozu. Se sluchátky v uších a s mobilem v ruce si riziko neuvědomují, nevěnují pozornost svému okolí, nereagují na vnější podněty, jednají nepředvídatelně a zkratovitě a velmi snadno způsobují nebo se stávají oběťmi velmi vážných dopravních nehod. 

REKLAMA

V dubnu minulého roku došlo na Uherskohradišťsku k tragické nehodě, kde sluchátka na uších sehrála fatální roli. V kolejišti mezi obcemi Kunovice a Uherský Brod se pohybovala dvacetiletá dívka s kapucí na hlavě a sluchátky na uších, kterou zachytil projíždějící vlak. Jenom o měsíc později ve Starém Městě v nočních hodinách náhle vstoupil do vozovky pětačtyřicetiletý muž se sluchátky v uších a mobilem v ruce. Projíždějící řidič neměl šanci na tuto situaci zareagovat a chodce srazil. Ten skončil s velmi vážnými zraněními v nemocnici. 

Prostřednictvím komiksového letáku i zveřejněním preventivního videa na sociálních sítích chceme mladým lidem připomínat, že se sluchátky v uších a s mobilem v ruce v silničním provozu hazardují s bezpečím svým i ostatních účastníků silničního provozu! 

Informační kampaň, kterou jsme dnes zahájili ve Zlíně, budeme během prázdnin provádět na preventivních akcích směrem k veřejnosti a následně pak během školního roku při besedách ve školských zařízeních Zlínského kraje.