Na počest 120. výročí narození Jana Antonína Bati, které připadá na 7. březen, se ve Zlíně a okolí uskuteční řada akcí. Oslava zahrnuje dvoudenní konferenci ve Zlíně, výstavy, besedy s veřejností a se studenty, soutěže pro děti i zádušní mše.

„Aktivity organizované u příležitosti 120. výročí narození Jana Antonína Bati jsme nazvali J. A. Baťa 120 a jejich část probíhající ve Zlínském kraji 11 dnů s Baťou. Uskuteční se od 27. února do 9. března. Zapojena jsou kromě Zlína i města Otrokovice a Uherské Hradiště,“ uvedl generální sekretář projektu Zdenek Mikel za pořadatele Nadační fond Jana Antonína Bati.

REKLAMA

Snahou organizátorů programu je představit J. A. Baťu a jeho spolupráci s Tomášem Baťou zakladatelem také veřejnosti, a to i na dalších místech v Česku a v zahraničí. Z tohoto důvodu byly osloveny i ambasády a česká centra v zahraničí.

Zájem o výstavu Adresa Baťa Zlín a dokumentární film Brazilské stopy Jana Antonína Bati má podle organizátorů již deset českých ambasád a českých center ve světě.

Vyvrcholením jedenáctidenního programu je konference nesoucí název Budování baťovských továren a měst v Československu a ve světě, které se 7.–8. března v roli přednášejících zúčastní řada osobností z České republiky i ze světa. Uskuteční se ve 32. budově v továrním areálu ve Zlíně.

„Samotná konference se koná v 9. etáži, a to za účasti odborníků – a věříme, že – i zástupců obou rodin, Jana Antonína i Tomáše Jana Bati, zástupců partnerů i pozvaných hostů. Veřejnost bude moci konferenci sledovat v přímém přenosu ve speciálně vytvořených sálech v 7. a 8. etáži,“ upřesnil Zdeněk Mikel.

Součástí konference je i řada doprovodných akcí. Muzeum jihovýchodní Moravy zpřístupní výstavu Tehdy tu byla džungle aneb Baťovská kolonizace v Brazílii, která byla zatím k vidění pouze v Brazílii. Speciální designovou verzi výstavy Adresa Baťa Zlín hostí 32. budova Baťova areálu a neméně atraktivní podívanou nabídne i expozice v Galerii 2. patro na zlínské radnici. Na vile Jana Antonína Bati v ulici Osvoboditelů (nyní sídlo Českého rozhlasu Zlín) bude Janu Antonínu Baťovi slavnostně odhalena pamětní deska. V bohatém programu nechybí ani komentovaná procházka městem na téma baťovské bydlení, prohlídky vil J. A. Bati a T. Bati, besedy ve všech zmíněných městech a zádušní mše za J. A. Baťu.

Na přípravě aktivit pod názvem J. A. Baťa 120 se spolu s hlavním organizátorem podílí více než dvacet partnerů. Záštitu převzal i primátor města Zlína Miroslav Adámek.