Policistům ze Světlé nad Sázavou se podařilo krátce po činu dopadnout muže, který na železniční trati kradl měděná propojovací lana. Kriminalisté následně zjistili, že muž se takovýchto krádeží dopouštěl opakovaně a navíc se vloupal do několika rekreačních objektů. V současné době je pětatřicetiletý recidivista ve vazbě.

Ve čtvrtek 8. ledna po desáté hodině dopoledne přijali policisté světelského obvodního oddělení oznámení o podezřelém muži, který se pohybuje u železniční trati ze Světlé nad Sázavou na Prahu. Muže si v blízkosti zastávky Josefodol všiml zaměstnanec drah, který seděl v projíždějícím rychlíku. Podezřelý muž se před vlakem pokusil schovat. Policisté ihned vyjeli na místo, kde si v napadaném sněhu všimli čerstvých stop a zjistili, že tam chybí část propojovacích lan. Okamžitě začali po pachateli pátrat. V krátké době se jim muže podařilo vypátrat u železniční zastávky v Josefodole, zhruba 1,5 kilometru od místa krádeže. U sebe měl batoh s odcizenými lany. Policisté muže na místě zajistili a převezli na služebnu. Při prokázání totožnosti zjistili, že se jedná o pětatřicetiletého muže z Havlíčkobrodska, který byl již trestán za majetkovou trestnou činnost.

REKLAMA

Případ si poté převzali kriminalisté, kterým se muž doznal ke spáchání další trestné činnosti. V období od 17. října do svého zadržení opakovaně na různých místech havlíčkobrodského okresu odcizil z železničních tratí měděná propojovací lana, která zbavoval izolace a prodával ve sběrnách barevných kovů. Těchto krádeží se dopustil například v železniční stanici ve Světlé nad Sázavou, v blízkosti stanic Leština u Světlé, Pohled, Chotěboř a dalších. Uvedenými krádežemi způsobil škodu přes 270 tisíc korun.

Zadržený se ale doznal i k několika případům vloupání zejména do rekreačních objektů, a to v období od června loňského roku do letošního ledna. Jednalo se hlavně o chaty v okolí Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou. V těchto objektech hledal především potraviny a většinou odešel, aniž by z nich něco odcizil. Pouze ve dvou případech ukradl elektrické nářadí v celkové hodnotě bezmála deset tisíc korun. Na poškozených oknech a zařízení objektů způsobil majitelům škodu přes 13 tisíc korun.

Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání muže, kterého obvinil z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Soud akceptoval návrh na vzetí do vazby a muž byl eskortován do královéhradecké vazební věznice. V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na pět let.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací